tubitak canakkale zaferi

TÜBİTAK Çanakkale Zaferi 100. Yıl Anma Programı

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı Bilim Genç dergisi olarak Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında yapacağımız anma programı ile tarihimizde bir dönüm noktası olan bu önemli zaferi yerinde hissetmek hissettirmek amacıyla 30 Nisan 2015 tarihinde Gelibolu’dayız.

Tarih: 30 Nisan 2015 Perşembe

Saat: 17:00

Yer: Çanakkale Şehitler Abidesi – Eceabat/Çanakkale

İletişim: Melike EROL – M. Said VAPUR

E-Mail: melike.erol@tubitak.gov.trsaid.vapur@tubitak.gov.tr

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan popüler bilim yayınlarından Bilim Genç dergisi 30 Nisan 2015 tarihinde Çanakkale Gelibolu Şehitler Abidesi’nde “Çanakkale Zaferi 100. Yıl Anma Programı” gerçekleştiriyor.

TÜBİTAK Bilim Genç dergisi, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında ülkemizin çeşitli illerinden 500 başarılı lise öğrencisini misafir ediyor. Kazanılan zaferin bir kere daha hatırlanması ve tarih bilincinin oluşturulması amacıyla gerçekleştirilecek programda öğrenciler gün boyu rehberler eşliğinde Gelibolu Yarımadası’nı ziyaret edecekler ve Kabatepe Simülasyon Merkezi’nde savaşın çeşitli evrelerini interaktif bir şekilde deneyimleme fırsatı bulacaklar. Öğrencilere çeşitli hediyelerin verileceği programın akşamki bölümünde ise Gelibolu Şehitler Abidesi’nde kurulacak dev ekranlı sahnede TÜBİTAK tarafından hazırlatılan “O Gün” isimli deneysel tarih tarzındaki belgesel filminin gösterimi yapılacak. Belgesel Bilim Genç Yayın Kurulu Üyesi“Doğadaki İnsan” programlarını hazırlayıp sunan Serdar Kılıç tarafından hazırlandı. Program mehteran gösterimi ve Çanakkale Türküsü ile son bulacak.

TÜBİTAK Bilim Genç 30 Nisan’da Çanakkale Gelibolu’da Resmi Açılışını Yapıyor

TÜBİTAK, 1967 yılından bu yana popüler bilim yayınları hazırlıyor. 1967 yılında Bilim ve Teknik dergisi ile başlayan bu serüvene 1998 yılında Bilim Çocuk ve 2007 yılında da Meraklı Minik dergileri katıldı. 2014 yılında ise 13-18 yaş aralığına yönelik yeni dergi TÜBİTAK Bilim Genç internet üzerinde test yayınına başladı. Yaklaşık bir yıldır test yayında olan TÜBİTAK Bilim Genç, 1 Mayıs 2015’ten itibaren http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/ adresinden ücretsiz olarak yayınlanacak.

TÜBİTAK Bilim Genç’te neler var:

  • İlginç ve güncel konuların ele alındığı popüler bilim yazıları
  • Bilim dünyasından son gelişmeler
  • Merak edilen ilginç soruların cevapları TÜBİTAK Bilim Genç’te.

TÜBİTAK Bilim Genç ile,

  • Etkileşimli zekâ oyunları öğrenmeyi daha eğlenceli hale getiriyor.
  • Okurlar başarılı bilim insanlarıyla buluşuyor.
  • TÜBİTAK Bilim Genç’in etkileşimli köşeleri sayesinde okurlar sadece okuyarak değil izleyerek ve uygulayarak da öğrenebiliyor.
  • Kendimiz Yapalım ile Tasarla ve Yap köşeleriyle okurlar yaparak öğrenmenin keyfini çıkarabiliyor.
  • Okurlar fotoğraf, video ve projeleriyle bilimin renkli dünyasına adım atıyor.
  • Doğada yaşayan canlıların yaşam kültürünü araştıran Serdar Kılıç bu kültürü TÜBİTAK Bilim Genç’teki köşesinde okurlarıyla paylaşıyor.

O GÜN Belgeseli

TÜBİTAK Bilim Genç dergisi, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nde yaşananları farklı bir bakış açısıyla gençlere aktarmak amacıyla Çanakkale Zaferi 100. Yıl Anma Programı düzenliyor.

TÜBİTAK Bilim Genç dergisinin düzenlediği anma programı kapsamında hazırlanan “O Gün…” belgeseli, dünyanın en kanlı savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale Cephesi’nde yaşananları bu kez insani boyutu ile ele alıyor.

Cephede savaşan altı askerin mektuplarından yola çıkılarak hazırlanan belgeselde Serdar Kılıç, zor şartlarda hayatta kalma becerisini ve deneyimlerini kullanarak, Çanakkale Savaşı’nın farklı cephelerinde savaşan askerlerin psikolojik ve fiziki durumlarını, savaş sırasındaki koşulları hissetmeye ve hissettirmeye çalışarak anlatıyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.