singapur gezi rehberi

Singapur Gezi Rehberi

Singapur’da gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak, Singapur’a gerçekleştireceğiniz seyahatleri daha keyifli hale getirmenizi sağlar. Singapur, gökdelenleri ve mimarisiyle ünlü bir şehir devletidir.

Konum olarak Kuzey Malezya’nın Johor eyaleti ile Endonezya’nın Riau Adaları arasında bulunur. Singapur, konumu itibariyle tropikal iklim kuşağında yer alır. Tropikal iklime sahip olması, eşsiz bir bitki örtüsüne ve çoğu mevsimin yağışlı geçmesine olanak sağlar.

Singapur Cumhuriyeti, bağımsız bir şehir devleti haline 1965’te ulaşmıştır. Bu tarihten itibaren hızlı bir değişim ve gelişim göstererek kısa zamanda günümüzdeki haline gelmiştir.

Singapur’da Gezilecek Tarihi Yerler

Singapur, alışveriş halinde olduğu kültürlerden her alanda çok etkilenmiştir. Edindiği bu birikimle turistik gezilerin nedenini oluşturan mimari eserleri ve gökdelenleri inşa etmiştir. Dini açıdan çok farklı kesimleri bünyesinde barındıran Singapur Cumhuriyetinde birden çok tapınak ve dini yapı bulunur. Bu nedenle Singapur’da gezilecek tarihi yerlerin sayısı oldukça fazladır.

 • Buddha Tooth Relic Temple and Museum

Buddha Tooth Relic Temple and Museum, adından da anlaşılacağı üzere bir Budist tapınağıdır. Tapınak, Singapur’un Chinatown ilçesinde bulunur.

Tapınağın adında “tooth” geçmesinin nedeni ise Buda’nın diş kalıntısını barındırmak için inşa edilmiş olmasıdır. Tapınak, “Tang Hanedanı” mimari üslubuyla tasarlanmıştır.

Yapıldığı andan itibaren tapınak, Çin Mahallesi’nin gözdesi haline gelmiştir. Pek çok dini seremoni ve toplanma bu tapınakta gerçekleşir. Tapınak, bilinçli olarak geleneksel bir şekilde yapılmıştır. Hatta bu istek sebebiyle dokuz farklı çağdaş bina tasarısı fikrinin reddedildiği iddia edilir.

 • Sri Mariamman Temple Singapore

Sri Mariamman Temple, Buddha Tooth Relic and Museum’un aksine Singapur Cumhuriyetinde bulunan en eski Hindu tapınağıdır. Singapur’da birçok farklı dine mensup kişinin yaşadığından bahsetmiştik. Hindu dinine mensup kişilerce büyük önem taşıyan tapınak, Singapur gezi rehberinizde ilk sırada olması gereken yerlerden birisi.

Mimari olarak “Dravidian” tarzında inşa edilmiştir. Tapınak, Çin Mahallesinde bulunur. Tapınak, sahip olduğu dini ve mimari dini özellikler nedeniyle şehirde ayrıcalıklı bir hale gelmiş ve “Hindu Vakıflar Kurulu” tarafından yönetilmeye başlamıştır.

Tapınağın kuruluşu 1827 yıllarına dayanır.

Singapur’da Gezilecek Modern Yerler

Singapur’un tarihi dini yapılarının yanında, gezilecek modern yerler de yok değil. Gelişimi ve tamamlanması son dönemlere rastlayan Singapur Cumhuriyeti’nde rahatlamak ve gezmek için uğrayabileceğiniz pek çok gezilecek modern yer mevcut. Onlardan birkaçı ise Gardens by the Bay ve Sentosa’dır.

 • Gardens by the Sentosa

Kıyı Bahçeleri, Singapur’un doğal güzelliklerini barındıran en meşhur parklardan biridir. Bahçe, Marina Rezervuarı’nın yanındaki Singapur Merkez Bölgesi’nde yer alır. 250 dönümlük bir alan üzerine kurulmuştur. Park üç ana bölgeden oluşmaktadır. Bunlar: Bay South Garden, Bay East Garden ve Bay Central Garden’dır. İçlerinden en büyük olanı Bay South Garden’dır.

Park, güncel restoranları ve Singapur’un kendine özgü doğasıyla rahatlamak için ziyaret edilmesi gereken modern mekânlardan biridir.

 • Sentosa

Sentosa, Singapur halkı tarafından “Pulau Blakang Mati” eski adıyla da anılır. Şimdilerde bir turizm merkezi olarak faaliyet gösteren Sentosa, ilk başlarda siyasi ve askeri nedenlerle inşa edilmişti. Yapımı 1827 yılında planlanmıştır. Uzun süre savaş alanlarında hizmet gösterse de 2005 yılında eklenen oteller ve dükkanlarla güncel bir hale getirilmiştir.

Yüzlerce yıllık tarih ve son dönemlerdeki çağdaş dokunuşlarla Sentosa, bugün binlerce turistin akınına uğrayan bir yer haline gelmiştir.

Singapur’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Singapur Cumhuriyeti, tropikal iklim kuşağında yer alması nedeniyle pek çok bitki ve hayvan türünü bünyesinde barındırmaktadır. Singapur’un sahip olduğu bu doğal güzelleri sergilemek için parklar ve bahçeler yapılmıştır.

Singapur’un doğasını yakından tanımak isteyenler için Sinapur’da gezilecek doğal güzelliklerden bazıları Singapur Botanik Bahçesi ve Jurong Bird Park’tır.

 • Singapur Botanik Bahçesi

Singapur Botanik Bahçesi, UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınan üç bahçeden biridir. Singapur’da bulunan bahçe, tropikal tarza sahiptir.

Bahçenin aynı zamanda 158 yıllık bir tarihi vardır. Bahçe aynı zamanda 2012 yılında international Garden Tourism Awards tarafından “Yılın Bahçesi” olarak belirlenmiştir. Asya’nın da en gözde bahçelerinden biri olan Singapur Botanik Bahçesi, doğal bir gezintiye çıkmak isteyen turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

 • Jurong Bird Park

Jurong Bird Park’ın Singapur’da bulunan bulunan onlarca bahçe ve parktan farklı olarak bir kuşhane olarak hizmet verir. Jurong Bird Park, Singapur’un en yüksek yerlerinden biri olan Jurong tepesinin yanında bulunur. 0,2 kilometre karelik bir alanı kaplar.

Park 1971 yılında halka açılmıştır. Jurong Bird Park aynı zamanda Dünya’nın en büyük kuş parkı olma özelliği de taşır. Jurong Bird Park içinde bulundurduğu flamingolarla ünlüdür.

Singapur’un Meşhur Yemekleri

Singapur, konumu itibariyle Hint ve Çin mutfaklarından etkilenmiştir. Singapur Cumhuriyeti’nde yaşayan farklı dinlere mensup insanlara hitap eden yemek kültürü de gelişmiştir. Bu nedenle büfelerde ve seyyar yemek satan yerlerde birbirinden farklı tarzda yemekler görebilirsiniz.

Bunların içinden en bilinenleri Hokkien Mee ve Satay’dır. Singapur yemeklerinin en bilinen özelliği köri türü baharatların sıkça kullanılmasıdır.

 • Hokkien Mee

Hokkien Mee, kızartılmış karideslerle birlikte servis edilen geleneksel bir noodle yemeğidir. Riau adalarının yakınında bulunan Singapur Cumhuriyetinde karides de sıkça tüketilir. Bu nedenle marine edilmiş karidesler ve köri sosuyla hazırlanan noodle’dan oluşan bu Hokkien Mee isimli yemek, Singapur halkı tarafından severek tüketilir.

 • Satay

Singapur halkı, geleneksel yemeklerinde et tüketmeye çok düşkündür. Satay, temel olarak şişte servis edilen bir et yemeğidir. Ancak bu et yemeğinin en önemli özelliği tatlı ve ekşi yer fıstığından hazırlanan özel bir sosla marine edilmesidir. Özel günlerde sıkça yapılıp servis edilen Satay, hem restoranlarda hem de Singapur evlerinde sıklıkla yapılır.

Singapur’da ayrıca çay ve kahve gibi içeceklere de çok önem verilir. Hatta, Singapur Cumhuriyetinde yapılan kahveler özel yerel isimlerle adlandırılarak servis edilir. Aroması ve pişirme şekliyle kendine özgü bir yer bulan Singapur kahveleri de halk tarafından oldukça sevilir.

Singapur’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

 • Singapur’a gidince mutlaka yapılacaklar listemizin başında tabi ki Singapur’da bulunan Universal Stüdyolarını ziyaret etmek var!
 • Tarihi, mimarisi, doğası ve insanı bir yana, Singapur’a yalnızca Universal Stüdyoları ziyaret etmek için gelen hatrı sayılır bir kitle var. Ziyaretçiler Dünya’nın dört bir yanından bu eğlence merkezi görmek için geliyor.
 • Universal Studios, en prestijli eğlence merkezlerinin başında geliyor. Bu eğlence merkezini deneyimlemek isteyen gezginler de Singapur’daki bu stüdyoların kapısını çalıyor.

Singapur’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Singapur’daki gezinizde dikkat etmeniz gerekenlerden oluşan uzun bir liste yok. Çünkü doğası ve tarihiyle kısa zamanda bile çok keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer Singapur. Bu nedenle eğer tatilinizi değerlendirecek bir yer arayışındaysanız listenize eklemeniz gereken yerlerden biri Singapur’dur.

Dili ve Dini

Singapur, pek çok farklı dil ve dinde insanı bünyesinde barındırır. Ana dili İngilizce Malayca olan şehir devletinde pek çok dilden insana rastlayabilirsiniz.

Dini açıdan da benzer çeşitliliğe sahiptir. Hindu, Budizm, İslam gibi pek çok dine mensup Singapur insanı bulunur. Bunun bir getirisi olarak Singapur halkı da son derece anlayışlı ve hoşgörülüdür.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir