Seyhan (Adana) Çıkışlı Çanakkale Şehitlik Gezisi

anzak koyu

16 kişi ve üzeri sayıya sahip gruplara özel talep üzerine düzenlenmektedir.!!

“Biz sadece gezdirmiyoruz, Tarihi Yaşatıyoruz..!” Çanakkale Destanı Ruhu ile Çanakkale Şehitlik turu ..

BİR HASRETTİR ÇANAKKALE

Adını duyduğumuzda göğsümüzü kabartan, zafer sözcüğünün yanına en iyi yakışan, aklımıza geldiğinde hem gururlandığımız hem hüzünlendiğimiz,  yedisinden yetmişine ömrümüzde bir kez de olsa görmek istediğimiz bir hasrettir ÇANAKKALE..

Anadolu tarihinin ilk büyük savaşı olan Truva Savaşına ve son savaşı Çanakkale muharebelerine ev sahipliği yapan, verimli toprakları üzerinde bir çok milletin yaşadığı, rüzgarına kapılan yelkenli teknelerin antik zamanlarda zenginliği getirdiği liman kenti, Marmara’ya ve Karadeniz’e açılan tek su yoluna Çanakkale Boğazı’na sahip güzel şehirdir ÇANAKKALE.

İMKANSIZIN BAŞARILDIĞI ŞEHİR

600 yıllık şanlı tarihiyle 3 kıtada toprakları olan, yüzyıllarca Dünyaya hükmeden Osmanlı, diğer Anadolu medeniyetleri gibi sayısız savaşlardan yorgun düşmüş, son dönemlerde katıldığı savaşlarda sınırlarında toprak kayıpları vermiş, ardarda yaşanan savaşlarla askeri kayıplar vererek zayıflamış ve dönemin büyük güçleri tarafından Avrupa’nın hasta adamı olarak adlandırılmıştır. 20.yüzyıl başlarında güçlerine güç katan ve teknolojiyle hızla gelişen ülkeler 1914te başlayan 1.  Dünya Savaşı’nda Osmanlı’nın bu zayıf durumundan yararlanarak topraklarını paylaşmayı hedeflemişlerdir. Çanakkale Savaşıyla itilaf devletleri (İngiliz ve Fransız İmparatorlukları) Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Osmanlı’nın kalbi olan başkenti İstanbul’u kuşatarak Osmanlı’yı bu cihan harbinde saf dışı bırakmak istemişlerdir.
Dönemin yenilmez armadaları olarak adlandırılan İngiliz ve Fransız filoları devasa savaş gemileriyle 19 şubat 1915’de bu savaşı fiilen başlatmışlardır. Kısa sürede boğazın yanlızca savaş gemileriyle geçilebiceğini savunan İngiliz bahriye nazırı Winston Churchill bir unsuru görmezden gelmişti. Osmanlının sınırlarında kaybettiği savaşlardan cesaret almış ve Osmanlı’yı küçümsemişti fakat bu defa başkent tehdit edilmişti. Bu uğurda yurdun dört bir yanından ve hatta komşu ülkelerden bir çok  müslüman gönüllü askerler hiç tereddüt etmeden geri dönmemek üzere yola çıkarak Çanakkaleye geldiler. Yaklaşık bir ay süren deniz muharebeleri 18 mart günü Savaş gemilerinin bir kısmının tabyalardan yapılan atışlarla vurulması ve boğaza dökülen mayınlara çarpıp batmalarıyla son buldu yani dönemin yenilmez armadası tarihindeki ilk yenilgiyi Çanakkale’de aldı. Ardından daha da artan bir hırsla 25 nisanda gerçekleşen çıkarmalarla Gelibolu yarımadası uzerinde kara muharebeleri başlamış oldu, İngiliz ve Fransız orduları yanlarında sömürge toplumlarından oluşan askeri birlikleriyle yarımadada karaya tutundular karşılıklı yarım milyon kayıp verildi ancak neredeyse bir sene kadar süren bu savaşta itilaf devletlerinin kıyaslanamaz askeri ve teknolojik üstünlüklerine rağmen ÇANAKKALE GEÇİLEMEDİ.

NASIL ZİYARET EDİLİR

Çanakkale Savaşı’na büyük ölçüde ev sahipliği yapan savaşalanları Gelibolu yarımadası uzerinde kalan Eceabat ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Savaş deniz muharebeleriyle başladığı için ilçe sınırlarında bulunan Kilitbahir köyü kale ve top batarlayalarının ziyaret edildiği bölgeden başlanması gerekmektedir. Kara muharebeleri , İngiliz ve Fransız birliklerinin çıkarma yaptıkları yarımadanın güneyinde bulunan Seddülbahir bölgesi ve Anzak askerlerinin çıkarma yaptığı yarımadanın kuzeyinde bulunan Arıburnu bölgesi olmak üzere 2 alanda yer almaktadır. Oldukça büyük bir alan üzerinde çıkarma sahilleri, savaşalanları, sargı yerleri, sahra hastaneleri ve gerek savaşalanları yakınındaki şehitlikler gerek hastane bölgesindeki şehitlikler ziyaret edilmesi gereken noktalardır. Yolları ve bolgeyi ne kadar iyi bilsek de tarih kaynaklarından ne kadar okusak da nerde neler yaşandığını anlayabilmek ve yararlı bir gezi yapmak için rehber eşliğinde bir tur yapmak gerekmektedir.

BİZİ TERCİH EDERSENİZ

Ulaşım ve seyahat imkanlarının elverişli olduğu günümüz koşullarında uzak yakın demeden büyük hassasiyetle senelerdir Çanakkale’ye ziyarete gelen misafirlerimize, bizim daha hür yaşamamız uğruna atalarımızın tereddüt etmeden canlarını verdikleri bu toprakları ziyaret edecekleri günlerde hizmet veren, yaz kış sürekli turlar yapan, bölgeyi çok iyi bilen işini severek ve bilinçli yapan rehberlere sahip, ziyaretçilerimizin beklentilerini yerine getirmek için emek veren bir seyahat acentası olarak sizlere de hizmet vermekten gurur duyarız.

Tam 101.yıl önce hiç düşünmeden kendilerini bu vatan uğruna feda eden kahraman atalarımıza Çanakkale Şehitlerini ziyarete gidiyoruz. Hergün deneyimli profesyonel rehber ile Çanakkale şehitlik turu imkanı ile hizmet vermekteyiz. Rehberlerimiz Çanakkale’de ikamet eden veya Çanakkale’nin yerlisi olan uzman kişilerdir. Araçlarımız TURİZM taşımacılığına uygun klimalı, lüks ve yeni araçlardır. Çanakkale şehitlik turu sabah 09.30’da başlıyor ve akşam 17.45’te son buluyor. Çanakkale Şehitlik turu’na katılan misafirlerimiz savaş alanlarını, siperleri ve şehitlikleri görmüş oluyor. Gün boyunca rehberimiz Şehitlikleri detaylı olarak anlatıyor ve sorularınızı cevaplıyorlar. Tüm Şehitliklerde mola veriyoruz ve fotoğraf çekimi için serbest süre veriyoruz. Çanakkale şehitlik turu kaydı için 7/24 irtibat kurabilirsiniz.

GSM: 0545 868 1449 – 0535 062 0560, email: info@sehitlikturu.gen.tr

Seyhan (Adana) Çıkışlı Çanakkale Şehitlik Gezisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön