Recep Tayyip Erdoğan Çanakkale 100.Yıl Destanı Reklamı

recep tayyip erdogan canakkale duasi

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlatılan, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da şiir okuduğu ve yer aldığı Çanakkale tanıtım filmi, yayına girdi.

Filmde en çok dikkat çeken unsurlardan biri de, en sonunda Mustafa Kemal Atatürk’ün, Çanakkale’de savaştığı dönemlerden kalan bir fotoğrafının da kullanılması oldu. Atatürk’ün, “Yarbay” rütbesiyle katıldığı Çanakkale Savaşları’ndaki etkinliği konusunda son dönemde çeşitli fikirler ortaya atılıyordu.

Bir kesim, “yarbay” rütbesi nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşları sırasındaki rolünün “sınırlı” olduğunu öne sürerken, bir kesim de Anafartalar Grup Komutanı olan Yarbay Mustafa Kemal’in komutasındaki 19. Tümen’in Conkbayırı çıkartmasını durdurarak, savaşın seyrini değiştirdiğini savunuyordu.

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlatılan tanıtım filminde özellikle Atatürk’ün fotoğrafına yer verilmesi, bu açıdan dikkat çekici bulundu.

HRİSTİYAN DA, MÜSLÜMAN DA…
Cumhurbaşkanlığı tarafından Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan tanıtım filmi, Çanakkale Şehitler Anıtı’nın görüntüsü ve “Sen hiç şühedanın sesini duydun mu” sorusuyla başlıyor.
Filmde, Kerkük’ten Çanakkale’ye, Manisa’dan Gaziantep’e kadar düşmanla savaşmak için cepheye gelen, aralarında Osmanlı tebası Hristiyan, Müslüman askerlerin tek tek verdikleri “emret komutanım” tekmillerine yer veriliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA ŞİİR OKUDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tanıtım filminde Arif Nihat Asya’nın “Dua” şiirini bizzat okudu. Filmin sonunda da, Erdoğan’ın Çanakkale’de şehit olan askerlerin aileleriyle birlikte, şehitlikte dua ederken görüntüleri yer aldı.

BU ŞİİRİ OKUDU

Savaş alanında Mehmetçiğin namaz kıldığı görüntülerin de yer aldığı filmde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seslendirdiği şiir şöyle;

“Biz kısık sesleriz;
Minareleri Sen, ezansız bırakma Allah’ım.
Ya çağır şurada bal yapanlarını,
ya kovansız bırakma Allah’ım.
Mahyasızdır minareler,
göğü de kehkeşansız bırakma Allah’ım.
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,
Müslümansız bırakma Allah’ım.
Bize güç ver, cihad meydanını,
pehlivansız bırakma Allah’ım.
Kahraman bekleyen yığınlarını,
kahramansız bırakma Allah’ım.
Bilelim hasma karşı koymasını,
bizi cansız bırakma Allah’ım.
Yarının yollarında yılları da
ramazansız bırakma Allah’ım.
Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü
ya çobansız bırakma Allah’ım.
Bizi sen sevgisiz, susuz, havasız
ve vatansız bırakma Allah’ım”
YÜZYILLIK DESTAN ÇANAKKALE

Film, Türk bayrağı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafının ardından, “Yüzyıllık destan. Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” ifadeleri ve Cumhurbaşkanlığı Forsu’nun görüntüsüyle sona eriyor.

Recep Tayyip Erdoğan Çanakkale 100.Yıl Destanı Reklamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön