Moldova Gezi Rehberi

Moldova’da gezilecek yerlerin başında başkent Kişinev gelir. Avrupa’nın yeşil alanının en yoğun olduğu şehirlerden biridir. Moldova ekonomisi Avrupa standartlarının çok gerisinde olsa da, ülkenin ekonomisini kalkındıran yerin Kişinev olduğunu söylemek mümkün. Moldova’yı Türk gezginler için çekici kılan nokta ise, vizeden muaf olmaları. Moldova pasaportunuzun türü ne olursa olsun, sizden vize talep etmiyor. Ülkenin resmi dili Romence ama Rusça konuşanlar da var. Ukrayna ve Romanya’nın tam ortasında bulunan bu şirin ülke, nüfus açısından da kalabalık değil. Dünyanın en ünlü şarapları da Moldova’da üretiliyor. Şarap kültürleriyle gurur duyuyorlar.

Moldova’da Gezilecek Tarihi Yerler:

Moldova’da gezilecek tarihin yerlerin büyük çoğunluğu başkent Kişinev’dedir. Kişinev’de birçok müze, anıt ve katedral bulunur. Moldova’daki tarihi mekanların içerisinde katedrallerin büyük bir yeri vardır çünkü halkın çoğunluğu Ortodokstur. Moldova’da mutlaka görmeniz gereken tarihi mekanlar şöyle sıralanıyor:

 • Stefan Cel Mare Parkı ve Anıt: 3.Stephen anısına yapılmış olan bu anıt, Kişinev’in merkezinde yer alır. 1818 yılında yapılmıştır. Parkın eski ismi Puşkin’dir. Kentin başlıca dinlenme alanlarından biridir.
 • Water Tower: Alexander Bernardazzi tarafından inşa edilen su kulesi, Banulescu-Bodoni Caddesinde yer alır. Günümüzde bir müze haline gelen su kulesi, geçmişte su dağıtma merkezi olarak kullanılıyordu.
 • Nativity Katedrali: Neo-klasik bir mimariye sahip olan bu katedral, bir Rus Ortodoks Katedralidir. 1830 yılında inşa edilen bu yapı, savaşlarda büyük tahribata uğramıştır ancak restorasyonlarla günümüze kadar ayakta durmayı başarmıştır. Kişinev’de yer alır.
 • Holly Gates: 19. yüzyılda Zaushkevich tarafından inşa ettirilen bu yapı, anıt niteliği taşır. Hikayesinin içerisinde Osmanlı’dan da izler yer alan bu yapıyı görmeniz tavsiye edilir.
 • Noul Neamt Manastırı: Tiraspol’da bulunan bu manastır, kentin 7 kilometre güneyinde kalır. Manastırın kulesine çıktığınızda ise Tiraspol’un en görkemli manzarasıyla karşılaşırsınız.
 • Başkanlık Sarayı: Lenin döneminden kalma bu yapıda bilmeniz gereken en önemli şey, fotoğraf çekmenin yasak olduğudur.

Moldova’da Gezilecek Modern Mekanlar:

Moldova, özellikle başkent Kişinev’de bulunan işlek caddeleri ve çok eskilere uzanan tarihini yansıtan müzeleriyle tam anlamıyla bir turizm noktası. Moldova’daki modern mekanları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi: Moldova’nın en eski müzesi olma özelliği taşıyan bu yerin içerisinde, iki bölüm bulunmaktadır. Müze iki bölümden oluşur. Bir bölümünde ülke içerisindeki bitkilerin gelişimi sergilenirken, ikinci bölümde kültürel açıdan bilgilendirmeler yer alır. Müze başkent Kişinev’dedir.
 • Puşkin Müzesi: 1820-1823 yılında Moldova’ya sürgün edilen Alexander Puşkin’in, Kafkasya Tutsağı romanını burada yazdığı söylenir. Müze içerisinde Puşkin’e ait orijinal mobilyalar ve yazı masası da bulunur.
 • Zelinsky Evi Müzesi: Gaz maskesinin mucidi olan Zelinsky, 1.Dünya savaşında pek çok insanın hayatını kurtarmıştır. Çocukluğunu geçirdiği bu evi gezebilir ve kimyager Zelinsky’i daha yakından tanıma fırsatını elde edebilirsiniz. Müze Tiraspol’da bulunuyor.
 • Kvint Fabrikası: Moldova’nın en iyi brendlerini üreten bu fabrika 1897’den bu yana ayakta. Çeşitli geziler de düzenleyen fabrika, gezi sırasında hediyelik eşyalar ve hafif ikramlarda bulunuyor. Burada Avrupa’nın en kaliteli konyaklarını da bulmanız mümkün.
 • 25 Ekim Caddesi: Tiraspol’da bulunan bu cadde, şehrin en işlek yeridir. Çevresinde; parklar, üniversiteler ve kültür alanları bulunur. Aynı zamanda lunapark ve çeşitli heykeller de bulunur.

Moldova’daki Doğal Güzellikler:

Moldova Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden biridir. Bu yeşil alanların içerisine milli parklar, ormanlar bulunur. Parkların şehir içerisinde yoğunluğu oldukça fazladır. İşte Moldova’daki doğa harikaları:

 • Valea Morilor: Şehrin içerisinde doğa bulmak isteyenler uğrak noktası. Bu parkta sincaplarla beraber huzurun tadını çıkarabilir, eşsiz göl manzarasını izleyebilirsiniz.
 • Dendrarium Park: Kişinev’de bulunan bu büyük parkta yürüyerek gezebileceğiniz gibi bisiklet kullanarak da gezebilirsiniz. Şehrin yorgunluğunu atmak için birebir.
 • Orhei: Moldova’nın bu küçük şehri, doğal güzellikler bulabileceğiniz alanlardan biri.

Moldova’nın Meşhur Yemekleri:

Moldova yemeklerini oldukça uygun fiyatlara yiyebilirsiniz. Tarihi pek çok kültüre ev sahipliği yapmış bir ülkenin yemekleri de aynı oranda çeşitlilikler barındırıyor. Fransa’dan sonra en kaliteli şarapları da Moldova’da içebilirsiniz. Haliyle Moldova’daki en meşhur ürün de üzümdür. Etten sebzeye kadar pek çok çeşit bulabileceğiniz Moldova’nın geleneksel yemeklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mamaliga: Mısır unu kullanılarak yapılan bu yemek Moldova’nın vazgeçilmezlerinden. Fırında pişirilen bu yemeğe yağ sosu katılarak daha lezzetli hale getirilir.
 • Zama Çorbası: Erişte çorbasına benzeyen zama çorbasının içerisinde; tavuk, maydanoz ve sarımsak bulunur. Kişinev’de en çok tüketilen çorba zama çorbasıdır.
 • Polenta: Mısır unu Moldova’nın vazgeçilmezidir. Haliyle birçok yemekte de mısır ununun izlerini görebilirsiniz. Polenta da bunlardan biridir. Polentaya mısır unu püresi de diyebiliriz.
 • Racitura: Tavuk yemeği olan racitura sebze ve patatesle birlikte pişirilir. Bu yemeği tüketmek için tavuk suyunun jöle kıvamına gelmesini beklemekte fayda var.
 • Manca: Mancayı Trakya bölgesinden ve Rize’den tanıyor olabilirsiniz. Patlıcan ve koyun etinin birlikteliğiyle yapılan bu yemek mısır unundan sonra en çok tüketilen yemektir.
 • Koyun Çorbası: Gagavuzlara özgü bu yemek, et severler için birebir. Baharatlarla harmanlanan koyun etinden yapılan bu çorba oldukça lezzetli.
 • Meyve Kompostosu: Meyve bahçelerinin çok olduğu bu ülkede meyveleri değerlendirmenin yolları da oldukça çeşitli. İçecek olarak da tüketebileceğiniz komposto, özellikle yaz aylarında çok sevilerek tüketiliyor.
 • Şarap: Listenin belki de en başında yer alması gereken Moldova Şarapları, dünyanın birçok yerinde ününü duyurmuştur. Fransa’dan sonra en kaliteli şarapları üreten Moldova, ev şarapları konusunda uzmandır.

Moldova’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar:

Moldova yemeklerinden tarihine kadar sınırsız çeşitlikle sizleri karşılıyor. Moldova gezinizde her şeyi yapmanıza vaktiniz yetmeyebilir ama bazı şeyler var ki Moldova’da yapmadan dönmemeniz gerekenler olarak sıralanıyor. İşte bu liste:

 • Moldova Şaraplarını tatmadan dönmeyin. Dünyanın en kaliteli şaraplarına ev sahipliği yapan bu ülkede özellikle ev şaraplarını tatmanızı öneririz.
 • Moldova gece hayatını deneyimlemek. Moldova hareketli gece hayatıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Siz de tatiliniz de eğlenceye yer verenlerdenseniz, Moldova gece hayatına katılmadan dönmeyin.
 • Avrupa’nın doğusunda bulunan Moldova Romanya Ukrayna gibi ülkelere komşudur ve oldukça yakındır. Eğer ki yaz aylarında Moldova seyahati gerçekleştirirseniz, toplu taşıma araçlarıyla bile ulaşabileceğiniz komşu ülkelerin sahillerinde yüzmeden dönmeyiniz. Hemen hemen her Moldovalı yaz tatilini Ukrayna’nın Odessa şehrinde geçirmektedir.

Moldova Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Moldova oldukça şirin bir yerdir ve Türklere de çok sıcak davranırlar. Ama bu küçük ülkede dikkat etmeniz gereken konular vardır. Moldova tatiliniz için uyarıları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yaz aylarında Moldova’yı ziyaret edin. Moldova oldukça soğuk bir ülkedir ve Türkiye’nin iklim koşullarına alışıksanız size çok soğuk gelecektir. Yaz aylarında dahi 18-22 derece aralığında seyreden sıcaklıklar için hazırlıklı olun.
 • Moldova Türk vatandaşlarından vize istememektedir ancak bu sürenin üst limiti 90 gündür. Seyahatlerinizi buna göre planlayınız.
 • Moldova’da bazı katedral ve müzelerde fotoğraf çekimleri yasaktır. Siz de tatilini kayıt altına almak isteyen gezginlerdenseniz, fotoğraf çekmeden önce görevlilere sormanızı tavsiye ederiz.
Moldova Gezi Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön