Mareşal Fevzi Çakmak Anıtı

Mareşal Fevzi Çakmak

Anıt muharebeler sırasında 5. Kolordu Komutanı olan Fevzi Çakmak anısına 1941 yılında yapılmıştı. İtilaf devletlerinin çıkartmadaki ilk hedefi Alçıtepe’ dir. Yaklaşık sekiz buçuk ay süren taarruzlarda İtilaf devletleri Alçıtepe’ye sadece 3 km. yaklaşabilmişlerdir.

Stratejik bir nokta olan Alçıtepe bölgesinin savunması 5. Kolordu Komutanı Tuğgeneral Fevzi Bey’e ve komutasındaki binlerce askere verilmiştir. Fevzi Çakmak emrindeki 41.Alay 10 Ağustos taarruzu için Conkbayır’ı bölgesine gönderilmiştir. Mustafa Kemal Bey (Atatürk) hastalığı sebebiyle istirahata ayrılınca görevini 5. Kolordu Komutanlığıyla birlikte ek görev olarak Anafartalar Grubu Komutan Vekilliğini 8 Aralık 1915 tarihinde Fevzi Çakmak devralmıştır. (Mustafa Kemal Bey 10 Aralık 1915’te Çanakkale’den hastalığı sebebiyle ayrılmıştır.)

İnternet sitemizde bulunan turlar dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.
Acentamızın turlarına katılmak isteyen misafirler sitemizin en alt kısmında yazan uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: strong>3,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Yazar hakkında

Serhat Ozcelik

Soru sor

1.406 kez görüntülendi