Kilitbahir Kalesi / Kilidü’l Bahr Kalesi ( Denizin Kilidi)

Sultan II. Mehmet yani Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 – 1464 yılları arasında Papalık Donanmasını engellemek amacıyla yapılmış olan Kilitbahir kalesi hakkında sizleri bilgilendirmek amacıyla bu makaleyi hazırladık.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan İstanbul’un Fethi sonrasında Bizans’a yardım amacıyla gelen PAPALIK DONANMASI Çanakkale Boğazı’nı rahatlık ile geçip İstanbul’a ulaşmıştır. Çanakkale bölgesindeki boşluktan dolayı Papalık Donanması Haliç’e kadar girip Bizans’a yardım etmiştir. Bu olay nedeniyle Fatih Sultan Mehmet tarafından daha sonra olabilecek saldırıları engellemek amacıyla kale yaptırılmıştır.

Kalenin mimarı tekniği daha önce hiçbir yerde uygulanmamış olan özgün bir sistemle yapılmıştır. Kilitbahir kalesinin havadan görünümü YONCA yaprağına benzetilse de ASMA KİLİT şeklinde olup, denizin kilidi unvanına uygun yapılmıştır. Gezi rehberlerimiz eşliğinde düzenlediğimiz Günlük veya konaklamalı Çanakkale şehitlik turu esnasında Kilitbahir Kalesi ziyaret edilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir