Kilitbahir Kalesi / Kilidü’l Bahr Kalesi ( Denizin Kilidi)

Kilitbahir Kalesi

Sultan II. Mehmet yani Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 – 1464 yılları arasında Papalık Donanmasını engellemek amacıyla yapılmış olan Kilitbahir kalesi hakkında sizleri bilgilendirmek amacıyla bu makaleyi hazırladık.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan İstanbul’un Fethi sonrasında Bizans’a yardım amacıyla gelen PAPALIK DONANMASI Çanakkale Boğazı’nı rahatlık ile geçip İstanbul’a ulaşmıştır. Çanakkale bölgesindeki boşluktan dolayı Papalık Donanması Haliç’e kadar girip Bizans’a yardım etmiştir. Bu olay nedeniyle Fatih Sultan Mehmet tarafından daha sonra olabilecek saldırıları engellemek amacıyla kale yaptırılmıştır.

Kalenin mimarı tekniği daha önce hiçbir yerde uygulanmamış olan özgün bir sistemle yapılmıştır. Kilitbahir kalesinin havadan görünümü YONCA yaprağına benzetilse de ASMA KİLİT şeklinde olup, denizin kilidi unvanına uygun yapılmıştır. Gezi rehberlerimiz eşliğinde düzenlediğimiz Günlük veya konaklamalı Çanakkale şehitlik turu esnasında Kilitbahir Kalesi ziyaret edilmektedir.

İnternet sitemizde bulunan turlar dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.
Acentamızın turlarına katılmak isteyen misafirler sitemizin en alt kısmında yazan uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: strong>5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Yazar hakkında

Serhat Ozcelik

Soru sor

2.783 kez görüntülendi