Güzel İzmir Turu – Günübirlik / Çanakkale Çıkışlı Turlar

1 GÜN :Çanakkale-İzmir-İncir Altı Deniz Müzesi –Dario Moreno Sokağı-Tarihi Asansör-Konak Meydanı-Kızlar ağası Hanı-Kemer altı Çarşısı –Alsancak Kordon-Demir Yolları Müzesi – İzmir Doğal Yaşam Parkı -Çanakkale

Gezimizin ilk günü 03:00 da Cumhuriyet Meydanı Tarihi Topun Önünden hareket gezimize başlıyoruz.

Geceye konforlu otobüs yolculuğumuz ile devam ediliyor. 5 saatlik yolculuğumuz ardından egenin incisi İzmir’e varıyoruz.

Vereceğimiz kahvaltı molamız ardından İzmir’i  keşfetmeye başlıyoruz. İlk durak noktamız İncir altı Deniz Müzesi. İncir altı Deniz Müzesi’ni gezerken denizcilikle ilgili bilinmeyen birçok soruya cevap buluyor, denizde yaşamın zorluklarına tanık oluyor ve Türk denizciliğinin geçmişine doğru uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Binlerce yıllık tarihi ile doğal bir müze görünümünde olan İzmir, kültürel ve sosyal faaliyetlere olan yaklaşımıyla birbirinden farklı çok sayıda müzeye de ev sahipliği yapıyor. Denizciliği tanıtma, sevdirme ve yaygınlaştırma amacıyla hayata geçirilen İnciraltı Deniz Müzesi de bunlardan biri. Görev sürelerini tamamlayarak hizmet dışına ayrılan Türk Donanmasının yüzer, dalar ve uçar unsurları, bu amaç doğrultusunda İnciraltı’nda bulunan Deniz Müzes’inde sergileniyor.

Gezimiz ardından bir sonraki durağımız olan ,güzel İzmir’i kuşbakışı seyredeceğimiz Tarihi asansöre doğru yola koyuluyoruz. Tarihi Asansöre çıkmak için kullanacağımız sokak İzmirli şarkıcı Dario Moreno’nun evini de içinde barındıran, tipik İzmir evlerini göreceğimiz Dario Moreno Sokağı olacak. Bu sokakta kısa bir fotoğraf molası verdikten sonra İzmir’i yukardan seyredebileceğimiz Tarihi Asansöre çıkıyoruz ve serbest zaman veriyoruz.

Serbest zamanın ardından gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.Bir sonraki durağımız Konak meydanı.

İzmir’in simgelerinden biri olan Konak Saat Kulesi’ni fotoğraflayıp, tarihi çarşılarıyla ünlü barındıran Kemeraltı gezimiz ile devam ediyoruz. Ardından İzmir’in tarihi hanları arasındaki en büyüğü ve en görkemlisi olan Kızlar ağası Hanı’nda serbest zaman veriyoruz. İçeceğimiz çay ve kahvelerin ardından, İzmir’e gelip te kordon havası alınmaz mı ? Alsancak kordon da serbest zaman veriyoruz. Vereceğimiz serbest zamanda dileyen misafirlerimiz İzmir kumrusunun tadına bakabilirler.

Kordon gezimiz ardından Demir yolları müzesine doğru hareket ediyoruz. Müzede buharlı trenlere ait değişik objeler, eski yol yapım gereçleri, eski fenerler, lambalar, haberleşme gereçleri, eski daktilo, hesap makinesi, hokka vb. gibi yazışma gereçleri, vagon restoranlarda kullanılan yemek takımları, katarlarda kullanılan değişik sağlık gereçleri gibi objeler ve Osmanlının son dönemi ile Cumhuriyet’in ilk dönemlerine ait bazı yazılı belgeler sergilenmektedir.

TCDD İzmir Müzesi, Alsancak Garı’nın tam karşısında, 1850’li yıllara tarihlenen ve geçmişte İngiliz tüccarlara ait olduğu düşünülen iki katlı, bağdadi bir yapıya yerleşmiştir. Üst kat sanat galerisi olarak kullanılmaktadır.

Müze ziyaretimiz ardından İzmir doğal yaşam parkına doğru yola koyuluyoruz. İzmir Doğal Yaşam Parkı 425 bin metrekare alan üzerinde 125’den fazla türde 1500’e yakın hayvanı ve 250’den fazla bitki türünü bünyesinde barındırmaktadır. Vereceğimiz serbest zamanın ardından Çanakkale’ye dönüş yolculuğuna geçiyoruz ve gece saatlerinde Çanakkale’ye varıyoruz.

Kahvaltı: Rehber yönlendirme yapıyor.

Öğle Yemeği: Tire Kaplan Köyü

Konaklama: Günübirlik

Akşam Yemeği: Rehber yönlendirme yapıyor.

Mola Tesisleri:  Ekbir Dinlenme Tesisleri

 

 

KİŞİ BAŞI : 75 TL

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.