Ege’nin Saklı Cennetleri 1 Gece 2 Gün

1 GÜN :Çanakkale-Birgi-Bozdağ Yaylası-Ödemiş Organik Pazarı-Tire-Şirince-Kuşadası

Gezimizin ilk günü 02:00 da Cumhuriyet Meydanı Tarihi Topun Önünden hareket gezimize başlıyoruz.

Geceye konforlu otobüs yolculuğumuz ile devam ediliyor. İzmir üzerinden Birgi ye doğru yola çıkıyoruz.6.5 saatlik yolculuğumuz ardından egenin şirin kasabası Birgi ye varıyoruz.

Vereceğimiz kahvaltı molamız ardından Birgi’yi    keşfetmeye başlıyoruz. Göreceğimiz yerler arasında Eski Birgi Evleri, Birgi taş sokakları,  Anadolu’nun en eski camilerinden olan Ulu camii, İlk Türk donanmasını kuran Gazi Umur Bey Anıtı, yörenin mimarisini en iyi şekilde özümseyebilmek için Camii-i Kebir Mahallesi, Ege’ye özgü mimari yapısını halen koruyan çok eski yapılardan biri olan Çakırağa Konağı ve ayrıca Derviş Ağa Camii, Çukur Medrese ve Hamamı, Demirli Mağaza, Bıçakçı Seyyid Ali Çeşmesi göreceğimiz yerler arasındadır.

Gezimiz ardından Bozdağ’a doğru yol almaya başlıyoruz. Yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk ardından Bozdağ’a ulaşıyoruz. Kırkoluklar çeşmesinde kısa bir moladan sonra Bozdağ beldesine ulaşıyoruz.

Bozdağ Ödemiş’in en güzel beldelerindendir. Yüksekliği 2157 metreyi bulan Bozdağlar’ın eteğinde kurulmuş ceviz, kestane, çam, sedir ağaçlarıyla çevrili yeşil bir cennettir.

Antik çağlarda Bozdağ’ın adı TMOLOS Dağlarıymış. Tmolos bir Lydia kralıymış. Kral tanrıça Artemis’in arkadaşlarından birine bir kötülük yapmış. Artemis’te kralı ölümle cezalandırmış. Karl’ın oğlu ölü babasını bu dağlara gömmüş ve dağlar Tmolos Dağları olmuş.

Tertemiz hava ve muhteşem doğası eşliğinde Bozdağ’ı geziyoruz ve alış veriş için serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman ardından Ödemiş’e hareket ediyoruz.30 dakikalık yolculuk sonrası Ödemiş’e ulaşıyoruz. Ödemiş organik pazarını gezmeye başlıyoruz ve alış veriş için serbest zaman veriyoruz.

45 dakikalık yolculukla Tire’ye geçiyoruz. Tirede üstte 34 altta 19 odası bulunan tarihi Kurşunlu Han  Kervansarayı nı göreceğiz. Meşhur Tire bezinin doğduğu yerde tezgâhlarda nasıl işlendiğini göreceğiz. Bu herkes için harika bir deneyim olacaktır. Takunya ve keçe atölyeleri de gezi planımızın ilginç kısımlarından olacaktır.

Kaplan Köyü ve Bitki bilimci de göreceğimiz yerler arasındadır. Kaplan köyünde vereceğimiz öğle yemeği molamız ardından bir sonraki durak noktamız olan Şirince ye doğru yola çıkıyoruz.

Şaraplarıyla meşhur eski Rum köylerinden Şirince Ege’nin Saklı Cennetleri turunun en vaz geçilmez noktalarından biridir. Şirin dar sokakları, eski rum evleri ve şarap imalathaneleri göreceğimiz yerler arasında.

Alış veriş için vereceğimiz serbest zamanın ardından yolumuza devam ediyoruz. Bir sonraki durağımız Kuşadası.

Kuşadası’na doğru yol alırken yolumuzun üzerinde bulunan Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesinede kısa bir mola veriyoruz. Müze Türkiye’nin ilk demiryolu olan İzmir-Aydın Demiryolu’nun (inşaası 1866-1976) Çamlık Köyü’nden de geçmesi dolayısıyla kurulmuş. Müze olarak ziyaretçilere açılması ise 1991 yılında gerçekleşebilmiş. Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 buharlı lokomotif sergilenmekte. Bunların arasında dünyada sadece 2 tane bulunan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotif de yer almakta. Vereceğimiz serbest zaman ardından Kuşadası2nda bulunan otelimize geçiyoruz.

Gecelememiz ve akşam yemeğimiz otelimizde.

Kahvaltı: Birgi  Nar Danesi ya da Elif Hanım Konağı

Öğle Yemeği: Tire Kaplan Köyü

Konaklama: Kuşadası (4* Otel )

Akşam Yemeği: Tur ücretine dahil ve otel açık büfe ya da set menü  olarak sunuluyor.

Mola Tesisleri:  Ekbir Dinlenme Tesisleri

2.GÜN :Kuşadası-Seferihisar-Sığacık-Alaçatı -Çanakkale

Sabah otelde alınan sabah kahvaltı sonrası, Seferihisar’a doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 1 saatlik yolculuğun ardından  Seferihisar’a ulaşıyoruz.

Tarihi zenginliğinin yanında, eski zamanların balıkçı köyü olan Seferihisar halen yalınlığını koruyor. Kalabalıktan uzak, huzurlu ve şehrin gürültüsünün dışında olma özellikleri sayesinde Türkiye’nin ilk Cittaslow yerleşkesi olma unvanına sahip. Sakin şehir manasına gelen Cittaslow, klasik turizm anlayışının dışına çıkarak şehrin hikayesini ve yerel kimliğini muhafaza etmeyi amaçlıyor.

Mandalina bahçelerinin ortasında küçücük sokakların ördüğü Sığacık, Seferihisar’a sadece 5 km mesafede. Eski dönemlerde balıkçıların sığınak olarak kullandığı kasaba, 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman zamanında Sığacık ismini almış. Sığacık Kalesi’ne geldiğinizde ise bilin ki, bu görkemli kalenin yapımında Kaptan-ı Derya Piri Reis’in de imzası var.

Sığacık kalesi, Sığacık Marina ve Asırlık ağaç göreceğimiz yerler arasında. Vereceğimiz serbest zaman ardından Alaçatı ya doğru yola çıkıyoruz.

1 saatlik yolculuğumuz ardından Alaçatı ya ulaşıyoruz .

Alaçatı gezimize başlıyoruz..Göreceğimiz yerler arasında Alaçatı evleri,Yel değirmenleri ,Damla Sakızı Ağaçları ,Hacı Memiş Ağa Camii,Alaçatı Meydanı, Dutlu Kahve.

Akşam yemeği için vereceğimiz serbest zamanın ardından Çanakkale’ye doğru yola çıkıyoruz ve akşam saatlerinde Çanakkale’ye varıyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.