Tarihe Saygı Anıtı ve Parkı

Eceabat Tarihe Saygı Anıtı ve Parkı

Eceabat vapur iskelesinin yanında bulunan park 2008 yılında yapılmış, 2010 ve 2013 yıllarında yenilenmiştir. Park içerisinde bir anıt, tabyalara ait toplar ve mermiler bulunmaktadır. Girişteki anıt üzerinde itilaf ve ittifak devletleri askerleri, Seyit Onbaşı, Mustafa Kemal ve kadın figürü yer almaktadır.

Heykelin sağ tarafında Onbaşı Ömer oğlu Nasuh Bey, Pilot Üsteğmen Ali Rıza Bey, Albay Celalettin Sığındere, Kurmay Albay Ali Remzi Alçıtepe, Yarbay Hüseyin Avni Bey, Korgeneral Esat Bülkat Paşa, Orgeneral Cevat Çobanlı Paşa ve Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ün büstleri yer almaktadır.

Büstlerin diğer tarafında ise Gelibolu yarımadasının kabartmalı haritası yer alır. Harita üzerinde şehitlikler, anıtlar ve siper hatları detaylı olarak gösterilmiştir. Haritanın yanında yürüyüş yolu şeklinde Çanakkale boğazının tasviri yer alır. Yürüyüş yolunda mayın hatları ve müttefik gemilerinin yerleri işaretlenmiştir.  

Haritanın diğer tarafında siperler arası 8 metreye kadar düştüğü Bomba sırtı Muharebelerinin canlandırıldığı siper savaşlarının tasviri yer almaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.