Eceabat Tarihe Saygı Anıtı ve Parkı

Tarihe Saygı Anıtı ve Parkı

Eceabat vapur iskelesinin yanında bulunan park 2008 yılında yapılmış, 2010 ve 2013 yıllarında yenilenmiştir. Park içerisinde bir anıt, tabyalara ait toplar ve mermiler bulunmaktadır. Girişteki anıt üzerinde itilaf ve ittifak devletleri askerleri, Seyit Onbaşı, Mustafa Kemal ve kadın figürü yer almaktadır.

Heykelin sağ tarafında Onbaşı Ömer oğlu Nasuh Bey, Pilot Üsteğmen Ali Rıza Bey, Albay Celalettin Sığındere, Kurmay Albay Ali Remzi Alçıtepe, Yarbay Hüseyin Avni Bey, Korgeneral Esat Bülkat Paşa, Orgeneral Cevat Çobanlı Paşa ve Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ün büstleri yer almaktadır.

Büstlerin diğer tarafında ise Gelibolu yarımadasının kabartmalı haritası yer alır. Harita üzerinde şehitlikler, anıtlar ve siper hatları detaylı olarak gösterilmiştir. Haritanın yanında yürüyüş yolu şeklinde Çanakkale boğazının tasviri yer alır. Yürüyüş yolunda mayın hatları ve müttefik gemilerinin yerleri işaretlenmiştir.  

Haritanın diğer tarafında siperler arası 8 metreye kadar düştüğü Bomba sırtı Muharebelerinin canlandırıldığı siper savaşlarının tasviri yer almaktadır.

İnternet sitemizde bulunan turlar dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.
Acentamızın turlarına katılmak isteyen misafirler sitemizin en alt kısmında yazan uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: strong>5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Yazar hakkında

Serhat Ozcelik

Soru sor

1.345 kez görüntülendi