Çek Cumhuriyeti Gezi Rehberi

cek cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nde gezilecek yerler arasında oldukça önem taşıyan ve görülmesi gereken yerlerin başında ülkenin başkenti Prag’dır. Başkent Prag, Orta Avrupa’nın en büyük şehirleri arasında yer almakta ve turistleri kültür sanatları ve eğlence ile buluşturan bir nokta olmaya devam eden enerjik ve modern bir şehirdir. Çek Cumhuriyeti halkı dindar olma özelliği taşımaz. Çek Cumhuriyeti dini halkın az bir kitlesinde Katolik ve Protestan inancına sahip olmakta ve halkın %60 oranında kısmı ateist kitleyi barındırmaktadır.   

Çek Cumhuriyeti’nde Gezilecek Tarihi Yerler

Çek Cumhuriyeti 11 milyon civarında nüfuslu turistik ve tarihi bölgeleri ile ünlü bir ülkedir.Çek Cumhuriyeti turistik yerler bakımından oldukça zengin bir gezi rehberine sahiptir. Çek Cumhuriyeti turistik ve tarihi mekanları ile turistlerin ilgi odağı olmakta ve her sene milyonlarca turistin ziyaret ettiği ülke olarak dikkat çekmektedir. Çek Cumhuriyeti’ndeki tarihi mekanlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Old Town: Başkent Prag da bulunur ve orta çağ yerleşim alanıdır. Bulunduğu bölgede sinagoglar, kaleler, kuleler tarihi köprüler yer almaktadır. Buram buram tarih kokan bu bölge gezilecek tarihi yerlerin başında yer almaktadır.
 • Karl Köprüsü: Köprü boyunca 30 heykel vardır ve başında ve sonunda kuleler mevcut olan bu muazzam yapı Prag da Vltava nehri üzerine yapılmış görülmesi gereken tarihi bir noktadır.
 • Prag Kalesi: Temeli 870 yılında atılan bu tarihi kaleye zamanla birçok saray ve kilise eklenmiştir. Antik kaleler arasında dünyanın en büyük kalesi unvanına sahip bu kale Prag da bulunur ve Çek Cumhuriyeti’nde ziyaret edilmesi gereken önemli bir tarihi noktadır.
 • Aziz Vitus Katedrali: 1929 yılında ziyaretlere açılmıştır. Aziz Vitus Katedrali gotik mimari tarzında yapılmış olup aklı görünümüyle dikkat çekmektedir. Günümüzde başpiskoposluk merkezi olarak faaliyet göstermektedir.
 • Astronomik Saat Kulesi: Orta çağa ait bir eser olan bu tarihi saat kulesi şu anda faaliyet gösteren dünyanın en eski astronomik saatleri arasında yer almaktadır.
 • Cesky Krumlov Kalesi: Yapımı 1240’lı yıllara dayanan tarihi kale özellikle içinde dünyanın en iyi korunan tiyatrosunu barındırmakta ve bu açıdan turistlerin ilgisini çekmektedir. Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan kale mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi mekanlar arasında yer almaktadır.
 • Tyn Kilisesi: Roman Katolik kilisesi olarak hizmet vermekte olan kilise 14. yüzyıldan beri Prag’ın ana kilisesi olma özelliğine sahiptir.

Çek Cumhuriyeti’nde Gezilecek Modern Mekanlar

Çek Cumhuriyeti şehirleri tarihi ve modern mekanları ile turistlerin ilgisini çeken bir ülkedir. Çek Cumhuriyeti denize kıyısı olmamasına rağmen tarihi ve modern mimariyi bünyesinde barındıran turistlerin akın ettiği bir ülkedir. Çek Cumhuriyeti’ndeki modern mekanlar arasında en önemlileri şunlardır;

 • Komünizm Müzesi: Amerikalı iş adamı Glenn Spicker ’in kurduğu genç müze, 2001 yılından beri hizmet vermekte orijinal eserleri ve bilgilendirici metinleri ile komünizmin artı ve eksilerini gözler önüne sergilemektedir.
 • Moravyan Galerisi: 1961 yılında Brno şehrinde hizmete açılan galeri görsel ve uygulamalı sanatların sergilendiği tek müze olma özelliğine sahiptir. Çini, tekstil, seramik, metal ve mobilya eşyalarının sergilendiği galeri kronolojik sergileri ile turistlerin ilgi odağı olmaktadır.
 • Lennon Duvarı: Ölümünden sonra John Lennon hayranlarının oluşturduğu bir duvardır. Hayranların sevgi ve şarkı sözleri ile donattıkları duvar kısa bir süre önce tamamen beyaza boyanmıştır. Daha sonra bir grup sokak sanatçısı tarafından tekrar renk cümbüşüne dönüştürülen duvar ilgi çekici bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Dans Eden Ev: Yapımı 1996 yılında tamamlanan enteresan tasviri ile ilgi çeken bir yapıdır. Yapısı dans eden bir kadın ve adamı tasvir eden modern ilk ev olarak turistlerin ilgisini çeken bir yapı olmayı başaran dans eden evin ilginç bir özelliği aslında ofis olmasıdır.

Çek Cumhuriyeti’nde Gezilecek Doğal Güzellikler

 • Podyji Ulusal Parkı: Çek Cumhuriyeti’nin Güney Moravyan bölgesinde yer alan ve 63 kilometrekarelik bir kapsama alanına sahip olan harikulade bir milli parktır. Avusturya’nın Thayatal Milli Parkı ile birleşen bölgesi Uluslararası Park olarak bilinmekte olan Potyji Ulusal Parkı, olağan üstü yeşil alanları ve onlarca canlı türü ve bitki çeşitlerini bünyesinde barındıran milli parktır. Dyje Nehri vadisinde koruması yapılan yeşil alanlara sahip olan Ulusal Park Çek Cumhuriyetin deki doğal harikaları bünyesinde barındıran önemli bir bölgedir.

Çek Cumhuriyeti’nin Meşhur Yemekleri

Çek Cumhuriyeti’nin geleneksel yemekleri arasında çek çorbaları, tatlıları ve ana yemekleri mevcut olup ana yemeklerde en fazla et – patates ve ekmek üçlüsü kullanılmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde en tercih edilen ana yemeklerden bazı örnekler;

Svíčková: Ana malzemesi bonfile etten oluşan bu yemek çeşidinde kremalı ve kızılcıklı soslar kullanılmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nin en meşhur et yemeklerinden biridir.

Guláš: Macar mutfağı kökenli bir et yemeği çeşididir.  İçerisinde yapılan değişikliklerle Çek mutfağında yerini almış olan et yemeğinin ana maddesi olarak sebze ağırlık kazanmakta ve Çek mutfağında az sebze ve daha fazla et kullanarak yapılmaktadır.

 • Smažený Sýr: Kızartılmış peynir yanında salata ve patates kızartması ile zenginleştirilerek ekmek eşliğinde servis edilen bir atıştırmalık olan bu yemek çeşidi Prag da oldukça yaygın olarak yapılmakta ve birçok restoranda kolaylıkla bulunmaktadır.

Şnitzel: Yapımında her türlü et kullanılabilen geleneksel bir Çek yemeğidir. Patates yemeği veya kızartması ile servis edilir.

Rajská omáčka: Etin domates sosu ile zenginleştirilerek yapıldığı bir yemek çeşididir. Ekmek eşliğinde servis edilen bu geleneksel yemeğin çorbası da Çek Cumhuriyeti’nde yapılan geleneksel yemekler arasındadır.

Çek Cumhuriyeti’ne Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Çek Cumhuriyeti’ne giden turistler caz ve klasik müzikte dünyaca ünlü Prag da gece hayatının tadını çıkarırken canlı müziğe doyabilirler. Bayram törenini Prag kalesinde ve Kaykay yapanları Letna parkta izlerken yeşil alanlarda piknik yapma keyfini yaşayabilen turistlerin ayrıca Çek Cumhuriyeti’nde yapmadan dönmemeniz gerekenler arasında başlıcaları şunlardır;

Bebek İsa’yı ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Prag’ın ünlü eski kent meydanını mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Prag da meşhur Charles Köprüsünde yürüyüş yapılması turistlere zevkli bir gezinti olanağı sağlamaktadır.

Eski Yahudi Gettosu tarihi binaları ile görülmesi değer yerlerden olup mutlaka gezip görülmesi gereklidir.

Gizemli altın yol sokağı ve Lennon duvarı ziyaret edilmesi gereken yerlerden olup özellikle genç turistlerin ilgisini çekmekte olan ziyaret noktalarıdır.

Vysehrad kalesinin altında nehir üzerinde sadece cumartesi günleri kurulan Çiftçi pazarı ziyaret edilmesi gereken noktalardan birisidir.

Prag da halkın Kukla şovları oldukça dikkat çekici eğlence türleri arasında yer alırken bayram ve törenlerde kukla şovları sergilenmektedir. Bu şovlar turistler tarafından görülmeye değer etkinliklerdir.

Vltava nehrinde yapılacak olan tekne turu ile Prag’ı seyretmek turistlerin unutamayacakları eşsiz bir deneyim olacaktır.

Çek Cumhuriyeti gece hayatı yaşarken bira meraklılarının meşhur Çek biralarından mutlaka denemeleri gerekir.

Çek Cumhuriyeti’ndeki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çek Cumhuriyeti’ndeki tatiliniz için uyarılar arasında en önemlisi yaygın olan hırsızlık olayları nedeni ile turistlerin yaşayabilecekleri sıkıntılar olmaktadır. Çek Cumhuriyeti insanları özellikle yabancı plakalı araçlarda eylemlerini gerçekleştirmektedirler. Turistlerin özellikle yankesicilere karşı dikkatli olması önerilmektedir. Bunun yanı sıra döviz kurlarına karşı dikkatli olunmalıdır. Döviz karşılığında alınacak olan Çek Kronlarının sözlü olarak teyit edilmesi tavsiye edilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön