çanakkaleden karadeniz turu

Büyük Karadeniz Turu

BÜYÜK KARADENİZ TURU – 5 gece 7 gün

7-13 Mayıs 2018 / 3-9 Temmuz 2018 / 24-30 Ağustos 2018

Kişi başı: 1250 TL
( 2 kişilik odada kişi başı tur ücreti )

1. Gün: SİNOP, HAMSİLOS FİYORDU, SİNOP CEZAEVİ, SAMSUN, BANDIRMA VAPURU, ATATÜRK ANITI, GAZİ KÖŞKÜ

Belirlenen yer ve saatte toplanarak ülkemizin kuzeyine Karadeniz’ e doğru yola çıkıyoruz. Geceyi araç içi ikramlar eşliğinde otobüsümüzde geçiriyoruz ve ülkemizin en kuzeydeki ili Sinop’a ulaşıyoruz. Küçük ve şirin bir yer olan Sinop’ta ülkemizin tek fiyordu, yemyeşil ormanı, denizin bir nehir gibi kara içine girdiği Hamsilos Koyu, Akliman, Maket Gemi Yapım Atölyeleri, liman, romanlara ve türkülere konu olmuş Tarihi Hapishaneyi gezip Sinop Aklimanda öğle yemeği için mola veriyoruz. Sinop’ta Boyabat ezmesi ve kendinize maket gemi atölyelerinden bir tane gemicik almayı unutmayın. Sinop gezimizi tamamladıktan sonra Samsun’ a doğru yola çıkıyoruz ve 19 Mayıs 1919’ da Atamızın mili mücadeleyi başlatan ilk konuşmasını yaptığı Samsun’a ulaşıyoruz. Samsun’daki gezimize Heinrich Cripper tarafından yapılan ve dünyada denge bakımından 2. sırada yer alan Atatürk Anıtı, Bandırma Vapurunu ve Gazi Müzesini ziyaret ederek gezimizi tamamlayarak Samsun’daki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği otelimizde.

2. Gün: ORDU, AKÇAABAT, TRABZON, AYASOFYA MÜZESİ, GAZİ KÖŞKÜ, SÜMELA MANASTIRI, HAMSİ KÖY

Sabah otelde kahvaltımızı aldıktan sonra Ordu’ ya doğru yola çıkıyoruz. Kentin sembolü olan “Boztepe’ye Çıkmalı Şu Orduya Bakmalı“ sözünün mekânı olan Boztepe’ye çıkıyoruz. Bu muhteşem manzaradan fotoğraflarımızı aldıktan sonra yemyeşil fındık bahçelerinin arasından Trabzon’a doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde Giresun’da vereceğimiz fındık alışverişi molasının ardından, Karadeniz’in en gelişmiş kenti olan Trabzon’a varıyoruz. 13.yy da I. Manuel Komnenoszamanında yapılmış, 1572 yılında camiye çevrilmiş, 1964 tarihinde müzeye çevrilmiş Pontus Devletinin önemli eserlerinden biri olan Ayasofya Müzesini geziyor ardından Trabzon Gazi Köşkünü ziyaret ediyor ve Trabzon’a has olan Telkari Sanatının örneklerini görebileceğimiz ve satın alabileceğimiz Telkari Atölyesi ve Mağazası gezintisinin ardından, Altındere Milli Parkı’na hareket ediyoruz. Altındere Milli Parkı içine girdiğinizde adeta yeşilin 1001 tonunu göreceksiniz. Gözleri renkli olmayan konuklarımız üzülmesin, yeşili seyrederken gözleriniz yeşil tonunu alacak. Yeşilliklerin içinde bulunan Karadağ’ın eteklerine kaya oyularak inşa edilmiş olan Sümela Manastırı’nın mimari harikasını gördüğünüzde şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. 1250 mtyükseklikte bulunan Sümela Manastırını gezerken rehberimizin anlatımlarından sonra bir kez daha büyüleneceksiniz. Ayazma, Kaya Kiliseleri, Su Kemerleri, Kaya Freskleri gezisi ardından Zigana Dağı’na tırmanmaya başlıyoruz. Zigana Geçiti’nden Gümüşhane sınırına geçtiğimizde Karadeniz ve Doğu Anadolu Bitki Örtüsü ve iklimi arasındaki keskin ayrıma da canlı şahitlik edeceksiniz. Zigana Dağı üzerinde bulunan Hamsiköy’ de, köyün meşhur sütlacının tadına bakabilirsiniz. (Ekstra) Keyifli geçen günümüzün ardından otelimize ulaşıyoruz.  Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

(Sümela Manastırı’nda yapılan yenileme çalışmaları nedeniyle manastır, 22 Eylül 2015 tarihinden itibaren geçici süreyle ziyarete kapatılmıştır. Restorasyon süresi belli olmadığından, tur tarihinde manastırın kapalı olması durumunda Sümela Manastırı’nın Altındere Milli Parkı içerisinden panoramik fotoğrafı alınacaktır.

3. Gün: SÜRMENE, MEMİŞAĞA KONAĞI, ÇAMLIHEMŞİN, AYDER YAYLASI

Otelde kahvaltımızı aldıktan sonra Sürmene’de bulunan çay fabrikasına gidiyoruz. Burada çayın dalından koparılıp bardaklarımıza gelişine dek izlediği süreci yerinde öğreniyoruz. Gıda Mühendisinden alacağımız bilgiler sonrasında dileyenler hediyelik çay alışverişini bu noktada yapabilirler. Çay fabrikası ziyaretimiz sonrasında ise yine Sürmene denince ilk akla gelen unsurlardan olan Sürmene Bıçağı Atölyesi’ne gidiyoruz. Sürmene bıçağı hakkında da bilgilendikten ve alışverişimizi yaptıktan sonra, Türk Sivil Mimarisinin bölgedeki önemli örneklerinden olan Memişağa Konağı’nı geziyoruz ve burada yöresel bal, peynir, tereyağı vb yöresel doğal ürünlerin alışverişi için serbest zaman veriyoruz.  

Fırtına Deresi’ni takip ederek önce ülkemize Altın Ayı Ödülünü Kazandıran “Bal” filminin çekimlerinin yapıldığı Çamlıhemşin’e, ardından da yayların sultanı Ayder Yaylası’na ulaşacağız. Bu yolculuğumuz esnasında kestane, kızılağaç, doğu ladini gibi Doğu Karadeniz bitki örtüsünün en zengin örneklerini görerek, Hala Deresi’nin yanındaki tarihi Osmanlı Taş köprülerinden Mikron veya Kale Köprüsünde fotoğraf molası vereceğiz. Kaçkar Dağları’nın en güzel noktasından birisi olan Ayder Yaylası’nda keyifli bir yürüyüş yapıyoruz. Gelin Düveni Şelalesi ve diğer şelaleleri görüyoruz. Kalegon gezisi sonrasında bu enfes yaylada sizlere serbest zaman vereceğiz. Bu süre zarfında güzel bir yürüyüş yapıp, yöre insanlarıyla keyifli ve bol kahkahalı sohbetler yapabilirsiniz. Ayder Yaylası’nda kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceksiniz. Rehberimizin belirttiği saatte aracımızda buluşarak Ayder Yaylası ya da Fırtına Vadisi’nde bulunan otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak zipline, Zirkale (Plovdiv Şelalesi, Çat Vadisi, Zirkale) veya rafting turlarına katılabilirler. Turlar hakkında daha detaylı bilgi için lütfen rehberiniz ile görüşünüz.

4. Gün: BATUM, GONIO KOPRUSU, KÜÇÜK BOTANİK BAHÇESİ, MERYEM ANA KATEDRAL KİLİSESİ, TİYATRO BİNASI, MEDEA HEYKELİ, BORÇKA

Otelde aldığımız kahvaltının ardından Batum’a hareket ediyoruz. Sarp Sınır Kapısında giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra Gürcistan / Acara bölgesine geçiyoruz. Hz. İsa’nın On İki Havarisinden biri olan St. Mathias`in mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalan ve en son Osmanlılar döneminde kullanılan Gonio (Apsaros Kalesi’ni) (Panoramik) görüyoruz. Batum şehir merkezine doğru devam ederken Bayburt’tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri’ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü’nü göreceğiz. Bir sonraki durağımız, eski bulvar yanındaki Küçük Botanik Bahçesi olacaktır. Karadeniz’e özgü çok sayıda ağaç ve bitki türünü gördükten sonra tekrar şehir merkezine dönerek kent merkezini gezmeye başlıyoruz. Burada; Tarihi Meryem Ana Katedral Kilisesi’ni, Tarihi Orta Camii, Tiyatro Binasını, MedeaHeykeli’ni, Batum Limanı’nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa Meydanı’nı göreceğiz. Batum Bulvarı’nda gezinti yaptıktan sonra alışveriş için serbest zaman vereceğiz. Ardından Sarp Sınır Kapısı’ndan çıkış işlemlerini yapıp ülkemize geri dönüyoruz. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak Borçka- Karagöl’ e gidebilirler. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

NOT: Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği TC vatandaşları Batum’a üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfuz cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet, kurum kimlikleri vs.) geçiş yapılamamaktadır. Ailesi ile birlikte (Anne ve Babanın Aynı Anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin BATUM’A geçişleri için NOTER’den onaylı MUVAVFAKATNAME almaları gerekmektedir. Bebekler, Çocuklar dâhil kimliklerde fotoğraf olması zorunludur. Kimlikler yırtık ve yıpranmış olmaması gerekmektedir. Gürcü memurları zaman zaman 10 yıldan eski olan kimlikleri kabul etmemektedir.

5. Gün: RİZE, RİZE BOTANİK PARKI, RİZE KALESİ, UZUNGÖL, GİRESUN

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Rize’yi kuşbakışı seyredeceğimiz Rize Botanik Parkına veya Rize Kalesi’ne çıkıyoruz. Rize gezilerimizi tamamladıktan sonra Karadeniz’in simgesi haline gelen Uzungöl’ e hareket ediyoruz. ( Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak yaylalar turuna katılabilir ve turlar hakkında daha detaylı bilgi için rehberinize danışabilirsiniz. Uzungöl’ de gezimize minibüslerimize binerek devam ediyoruz. Yüksek Kaçkar Yaylaları programımız kapsamında, KarasterLustraYaylaönü Yaylalarını görmek üzere yola çıkıyoruz. Yol güzergâhımız üzerinde birçok yayla daha görme şansınız olacaktır. KarasterLustraYaylaönünde vereceğimiz molalarda fotoğraflar çekebilir birçok güzelliği aynı anda görebilirsiniz. Havanın sisli olması durumunda ise Demirkapı ve Haldizen Yayla gezileri gerçekleştirilecektir.)Yüksek yayla gezilerimiz sonrasında Uzungöl’ e geri dönüyoruz. Uzungöl’ ü doyasıya yaşamanız ve öğle yemeğinizi almanız için sizlere yeteri kadar bol serbest vakit veriyoruz. Serbest vakit sonrasında, Uzungöl’ den keyifli bir şekilde ayrılıp,  Giresun’ a doğru yola çıkıyoruz, konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

6. Gün: AMASYA, MUMYALAR MÜZESİ, ARKEOLOJİ MÜZESİ, II. BEYAZID KÜLLİYESİ, ŞEHZADELER PARKI, SAAT KULESİ, KRAL KAYA MEZARLARI

Sabah otelde aldığımız kahvaltının ardından Amasya’ya hareket ediyoruz. Yeşil ırmağın taçlandırdığı kente girerken Ferhat’ın Şirin için açtığı su kanallarını görüyoruz. Mumyalar Müzesi, Arkeoloji Müzesi, II. Bayezid Külliyesi, Bimarhane, Yalı Boyu, Şehzadeler Parkı, Saat Kulesi, Hazeranlar Konağı, Kral Kaya Mezarlarının panoramik seyrinden sonra şehzadeler şehri Amasya’da öğle yemeği için mola veriyor ve yemeğin ardından Amasya’ dan ayrılıyor Çanakkale’ ye dönüş için yola çıkıyoruz.

BİLGİLENDİRME

* Batum sınır geçişinde dönemsel yoğunluklardan dolayı geçiş işlemlerinde gecikme yaşanabilir. Bu konuda rehberiniz gereken uyarılarda bulunacaktır.

* Yurtdışından Türkiye’ye giriş yaparken eşya (alkol – sigara vb) getirebilmek için en az 3 gün konaklama zorunluluğu vardır.

* Gürcistan’ın getirdiği yasayla; Gürcistan Polisi, ülke girişlerinde hiçbir ilacı kabul etmiyor. İlaç bulunduran kişiye hemen yasal işleme başlıyor. Günübirlik girişlerde gün içinde kullanacağınız bir tek adet ilacı kâğıda sararak yanınıza alabilirsiniz.

* Gürcistan sınır geçişinde kimliklerdeki deformasyona bağlı yaşanacak problemlerden Granikos Travel sorumlu değildir. Gürcistan bebekler, çocuklar dâhil kimliklerde fotoğraf talep etmektedir. (Fotoğraf olması zorunludur)

* Yurt dışından Türkiye’ye pasaportla giriş yapmış olan yabancı misafirlerin Gürcistan’a gidip Türkiye’ye dönebilmesi için Türkiye’ye çoklu (multiple) vize girişi almış olmaları gerekir. Ayrıca Gürcistan Hükümeti’nin pasaportların ya da kimliklerin ait olduğu ülkelerle olan vize protokolüne göre Vizeli/Vizesiz geçiş sağlanacaktır. KKTC vatandaşları, Türkiye’ye giriş yaparken TC kimliklerini kullanarak girmeleri halinde, Gürcistan’a da TC kimlikleriyle girebileceklerdir. Avrupa Birliği pasaportuyla Türkiye’ye giriş yapan KKTC vatandaşları da Türkiye’ye dönebilmek için Çoklu (multiple) vize almış olmaları gerekir.

* Batum’a geçilecek günde sınır kapısında yaşanacak yoğunluk nedeniyle, sabah otelden erken çıkış yapılabilir. Ya da aynı şekilde akşam otele çok geç giriş yapılabilir. Bu durumda otelde sabah kahvaltısı ya da akşam yemeği alınamayabilir. Bu durumda Granikos Tur’un herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır, misafirlerin tazminat hakkı yoktur.

* Tur esnasında program yoğunluğundan dolayı bankamatik, döviz bürosu vs. bulmak her zaman mümkün olmadığından, misafirlerimizin bu duruma karşı hazırlıklı olmasında fayda vardır.

* Gerçekleştirilecek programlar içerisinde gün içinde uzun yollar kat edilebilir. Konuyla ilgili bilgilendirme rehberiniz tarafından sizlere yapılacaktır.

*Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile programın seyrinde değişiklik yapabilir. Turlarımız otel, otobüs, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür ayrı ayrı düşünülemez.

*Tur içeresinde kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri vb. haklar iade edilemez.

*Rezervasyon esnasında koltuk sözü verilemez. Turu erken satın alan misafirler önde oturmaya hak kazanırlar.

*Ekstra tur fiyatları değişebilir. Bu durumda misafirin turu satın aldığı tarih değil, turun hareket ettiği tarih dikkate alınır. Tura gidilen dönemdeki ekstra tur fiyatı geçerli olur. Misafir bunu kabul ederek turu satın almıştır.

*Tur öncesi ya da tur esnasında hava muhalefeti nedeniyle yapılamayan turlardan GranikosTravel’ in sorumluluğu yoktur. Bu turun hareketi için minimum katılımcı sayısı 30 olarak öngörülüştür. Yeterli sayıda çoğunluk olmadığında turu 2 gün önceden haber vermek kaydı ile iptal hakkı Granikos Travel’ de saklıdır.

*Tur programında belirtilen saatler, normal hava ve yol koşullarına göre hesaplanmış olup, olası gecikmelerde, Granikos Travel’ in sorumluluğu, misafirin ise tazminat hakkı yoktur.

*Ön ödeme tutarı kayıt tarihinde rezervasyon bedelinin minimum % 30’dur. Turun hareket tarihinden 7 gün önce kalan tur bedelinin tamamlanması gerekir

Fiyata dahil olanlar:

D2 belgeli turizm araçları ile ulaşım
3 veya 4 yıldızlı otellerde yarım pansiyon konaklama (Kahvaltı- akşam yemeği dahil)
Profesyonel rehberlik hizmeti
Her araçta firma görevlisi
Araç içi ikramlar

Fiyata dahil olmayan hizmetler:

Tüm kişisel harcamalar
Müze ören yeri giriş ücretleri
Öğle yemekleri
Zipline, rafting, Zilkale ve yaylalar turu
Yurtdışı çıkış harcı
Tüm yemeklerde alınan içecekler

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir