Büyük İtalya Turu 8 Gece – 9 Gün / Çanakkale Çıkışlı

BARİ-NAPOLİ-ROMA-FLORANSA-PİSA-SİENA-VENEDİK-MİLANO-VERONA-LJUBLJANA-BELGRAD

­/EKSTRA TUR YOK –EKSTRA ÜCRET YOK/

Tarih, sanat ve lezzet üçlüsünün aynı noktada kesiştiği bir kültürle tanışma vakti… Roma’da başlayan macera, Floransa’ya uzanıp Venedik’te bitebilir ya da Vatikan’da kısa bir tarihi mola verip Milano’ya uzanabilir.

İtalya’da atılan her adım, geçmişin yaşanmışlıkları ve sanatın elinin değdiği mekânlarla karşılaştırır sizi. Sanat tarihi meraklılarını kendine aşık eden Floransa, romantik bir tatilin doğru adresi Venedik veya yedi tepe üzerine kurulu Roma’da bitmek tükenmek bilmeyen keşiflere hazır olun! Kimi zaman İspanyol Merdivenlerinde etrafı seyre dalarken kimi zaman da Pisa Kulesi’nin önünde fotoğraf kadrajına girmeye çalışırken bulabilirsiniz kendinizi.

Gondol sefaları, karnaval eğlenceleri, pizza tadımları İtalya denilince ilk akla gelenler. Sıcakkanlı insanlarını ve modaya ev sahipliği yapan merkezlerini de unutmamak lazım. Her dakikasının dolu dolu geçeceği tatiliniz boyunca Akdeniz İkliminin ılık rüzgârları size eşlik edecek.

1 GÜN :Çanakkale-Keşan-İpsala

Akşam saat 23.00’da Cumhuriyet Meydanı Tarihi Topun Önü, saat 00.30’da Eceabat İskelesinde ve saat 01.30’da Gelibolu İskelesi önünden hareket ile Keşan üzerinden İpsala’ya doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 2   saatlik yolculuğun ardından varışımızda gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanması ve ardından Yunanistan’a geçerek, Dedeağaç (Alexandroupoli), Gümülcine (Komotini), İskeçe (Xanthi) üzerinden Kavala’ya doğru hareket ediyoruz.

2 GÜN : Kavala -Selanik (Thessaloniki) – Igoumenitsa

Sabah erken saatlerde dinlenme tesisinde mola. Burada Yunan böreklerinin tadına bakabilirsiniz.

Sabah kahvaltısının ardından Kavala’ya hareket ediyoruz. Mehmet Ali Paşa Konağı, Su Kemerleri, Ag.Nicholas& Teodoro Kimissi Kiliseleri,  Pangia, Liman, Kale göreceğimiz yerler arasında. Vereceğimiz serbest zamanın ardından.Selanik’e doğru hareket ediyoruz.

2 saatlik yolculuğumuz ardından Selanik’e varıyoruz. Yapacağımız Selanik şehir gezimizde, Yunanistan’ın en büyük Kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi, Atatürk’ün Evi, Selanik Kalesi, Osmanlı ve Bizans eserlerini, Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar Merkezi’ni görüyoruz. Kısa bir dinlenme molası verip Selanik’ in kafeleri ile meşhur Kordon Boyunda yürüyüş yapıp Yunanistan’ın meşhur kahvesi Frape’ nin tadına bakıyoruz.

Rehberimizin vereceği serbest zaman ardından belirtilen saatte buluşarak Igoumenitsa Limanına hareket ediyoruz. Yapılacak gümrük işlemlerini takiben feribotta grubumuz için ayırtılmış yerlere geçerek hareket ediyoruz.(Feribotta ATS tipi koltuklarda yolculuk yapılmaktadır.)Geceleme feribotta.

3 GÜN :  Bari-Pompei Antik Kenti -Napoli-Roma

Sabah, yerel saat ile 09.30’da, İtalya’nın Liman kenti Bari’ye ulaşıyoruz. Panoramik Bari turumuzdan sonra Pompei Antik Kentine doğru yol alıyoruz.

Yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğumuz ardından Pompei Antik Kentine ulaşıyoruz. Dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biri olan Pompei’de M.S.79’da patlayan ve şehri yok eden Vezüv Yanardağı’nın eteklerine uzanıyoruz. Arkeologların 1748 yılında uzun süren kazıları sonucu, şehir tüm canlılığıyla ortaya çıkarılmış. Görülecek yerler arasında Bazilika, Forum, restoranlar, hamamlar, ekmek fırınları ve tiyatrolar yer alıyor.

Bu muhteşem gezinin ardından Napoli’ye geçiyoruz. 16. Yüzyıl’da yapılmış Kraliyet Sarayı, dünyanın en önemli gösterilerine sahne olan San Carlo Tiyatrosu, kafe ve mağazalarıyla ünlü Umberto 1 Galerisi, Roma’daki Pantheon’dan esinlenerek yapılan San Francesco Di Paolo Kilisesi, Plebiscito Meydanı, Angev’in Kalesi ve Napoli Limanı görülecek yerler arasında. Ünlü sinema yönetmeni Fellini’nin filmlerine konu olmuş gerçek İtalya Kültürü’nü tanıma fırsatı bulabileceğiniz Napoli, İtalya’nın görülmeye değer şehirlerinden bir tanesi.

Gezimiz ardından Roma’ya hareket ediyoruz.2.5 saatlik yolculuğumuz ardından Roma’ya varıyoruz ve otelimize geçiyoruz.

Gecelememiz Roma’daki otelimizde.

4 GÜN :  Roma – Işıklar Altında Roma Gezisi

Otelde alacağımız kahvaltı ardından Roma şehir turumuz için hareket ediyoruz. Gezimiz esnasında  görülecek yerler arasında; Hıristiyanlığın merkezi olarak kabul edilen Vatikan ve San Pietro Katedrali, dünyaca ünlü heykeltıraş Michelangelo’nun yaptığı İsa´nın çarmığa gerilmesinden sonra, bedeninin Meryem Ana´nın kucağında can verdiği anı resmeden heykel, Pieta Collosseo , Roma Forumu, Traiano Forumu, Circo Massimo yarış alanı, Mussolini´nin halka seslendiği Venedik meydanı, Vittoriano Zafer Anıtı, Aşk çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri bulunmaktadır.

Gezimiz ardından serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın ardından otelimize geçiyoruz ve ışıklar altında roma gece gezisi için hazırlık yapıyoruz.

Gezimizde ilk olarak Roma’nın en yüksek tepesi olan Aşıklar Tepesi’nden Roma’nın ışıklar altındaki halini resmetme imkanı bulacağız. Ardından Navona Meydanı, Panteon, Colosseum, Via Del Corso , Piazza Del Popolo ‘yu gecenin büyülü ışıkları altında yeniden keşfedeceğiz.

Gezimiz ardından otelimize hareket ediyoruz ve gecelememiz Roma’daki otelimizde.

 

5 GÜN :  Roma – Floransa -Montecatini

Otelde alacağımız sabah kahvaltımız ardından Roma’dan ayrılıyoruz. Floransa’ya doğru yola koyuluyoruz. Yaklaşık 3 saatlik yolculuğumuz ardından Floransa’ya ulaşıyoruz.

Floransa keşfimizde göreceğimiz yerler arasında ,Duomo, Rönesans dönemi heykelleri, Arno Nehri, Ponte Vecchio Köprüsü, Uffizi Sanat Galerisi, San Giovanni Battista Vaftizhanesi, Santa Maria del Fiore Katedrali ve Signoria Sarayı görülecek yerler arasında. Gezi sonrası misafirlerimizin şehri daha iyi tanıması ve alışveriş yapabilmesi için serbest zaman veriyoruz.

Serbest zamanın ardından Montecatini de bulunan otelimize hareket ediyoruz.

Gecelememiz Montecatini’de otelimizde.

6 GÜN :  San Gimignano(13 Kuleli Şehir)- Siena –Pisa – Montecatini

Otelde alacağımız kahvaltı ardından İtalya’nın Toscana bölgesine hareket ediyoruz. Bu gezimiz üç farklı ayaktan oluşuyor; San Gimignano, Pisa ve Siena gezileri.

İlk durağımız San Gimignano(13 Kuleli Şehir). Ortaçağ’ın Manhattan’ı olarak anılan, yaklaşık 350 metrelik bir tepenin üzerinde yer alan bu güzel köyün, uzun ismi San Gimignano Delle Belle Tori; yani güzel kulelerin San Gimignano’su…

Bu isim tam da anlamını taşıyor, ortaçağda Aristokratlar ne kadar uzun kule yaparlarsa o kadar zengin ve güçlü olduklarını herkese gösterebileceklerini düşünmüşler ve bu bir geleneğe dönüşmüş. Diğerinden 1 metre bile daha uzun yapabilmek için çok büyük vergiler ödemişler.

İlk olarak  12. ve 13. yüzyıllarda rakip soylu aileler tarafından inşa edilen şehirde merkez olarak kabul edilen Cisterne Meydanı ziyaret ediliyor. Misafirler burada uygun fiyatlarla bol bol alışveriş yapabilirler.

Piazza Cisterna Meydanı, Museu Della Tortra, Piazza del Popolo göreceğimiz yerler arasında.

Serbest zamanın ardından Siena’ya devam ediyoruz. Sieana Toscana bölgesinin görülmeye değer şehirlerinden bir tanesidir. Siena Gezisi: Şehir, Orta Çağ’dan kalma dar sokakları, ufak caddeleri ve Avrupa’nın en büyük meydanı olarak kabul edilen Campo Meydanı ile ünlü. Bunun dışında görülecek yerler Siena Katedrali, Palazzo Publico (Belediye Binası). İtalya’nın bilhassa keyifli yemek yenecek ve aynı zamanda Toscana’nın güzel yerel içeceklerinden alma imkânına sahip olacaksınız.

Bir diğer durağımız Pisa’ya hareket ediyoruz. 12. Yüzyıl’da, Batı Akdeniz’deki ticaret üstünlüğünü elinde bulunduran Pisa; dünyaca bilinen en önemli tarihi eserlerinden biri olarak kabul edilen eğik kulesiyle ünlü. Yapacağımız şehir gezimizde göreceğimiz yerler   arasında Pisa Kulesi, katedral, vaftizhane ile Miracoli Meydanı bulunamaktadır. Vereceğimiz serbest zamanda misafirlerimiz gönüllerinde fotoğraf çektirebilir ve alış veriş yapabilirler.

Serbest zamanın ardından Montecatini ‘ de bulunan otelimize geçiyoruz.

Gecelememiz Montecatini’de otelimizde.

7 GÜN :  Floransa – Venedik

Otelde alacağımız kahvaltı ardından İtalya’nın en güzel şehirlerinden olan Venedik’e doğru yol alıyoruz. Yaklaşık 2 saatlik yolculuğumuz ardından Venedik’e varıyoruz.

Göreceğimiz yerler arasında San Marco Meydanı ve San Marco Katedrali, Dükler Sarayı, Saat Kulesi, İşkence Köprüsü, Tarihi Campanille Çan Kulesi ,Büyük Kanal, Rialto Köprüsü bulunmaktadır.

Gezimiz ardından, bu sihirli şehrin olmazsa olmazı olan Gondol gezimize başlıyoruz. 30 dakika süren turumuzda yapılan Kanallar Gezisi’nde Büyük Kanal ve Rialto Köprüsü görülecek yerler arasındadır. Bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın !

Gezimiz ardından otelimize geçiyoruz ve gecelememiz otelimizde.

8 GÜN : Venedik –Milano –Verona-Garda -Venedik

Sabah otelde alacağımız kahvaltı ardından tekrar yola koyuluyoruz. İlk durağımız mermerinin yanı sıra dillere destan Romeo ve Juliet aşkının yaşandığı evi de barındıran Verona.

Yaklaşık 1 saatlik yolculuğun ardından Verona’ya ulaşıyoruz. Göreceğimiz yerler arasında eski şehir, günümüzde halen konserlerin gerçekleştiği Tarihi Arena, Senyörler Sarayı, Brave-Dante ve Erbe Meydanı bulunmaktadır. Vereceğimiz serbest zamanın ardından gezimize devam ediyoruz.

Verona’dan ayrılıp bu mevsimde dünyanın birçok ülkesinden gelen turistlerin uğramadan yapamadıkları doğal güzellikleri ile ünlü, İtalya’nın en büyük gölü olan Garda Gölü’nü ziyaret ediyoruz. Garda’nın muhteşem doğasında temiz hava alıyor ve yürüyüş yapıyoruz.

Serbest zamanın ardından bir sonraki durağımız İtalya’nın sanayi ve moda şehri Milano. Yapacağımız Milano şehir turu esnasında şehrin şık caddelerinde yürüyerek Ünlü Doumo meydanına geliyoruz. Meydanda İtalya’nın en önemli ve mimari açıdan en ihtişamlı eserlerinden biri olan Doumo Katedrali’ni görüyoruz. Galeria Vittoria Emanuele Çarşısı ve Ünlü Buenos Aires Bulvarında alışveriş yapıyoruz ve serbest zaman veriyoruz.

Gezimiz ardından otelimize hareket ediyoruz.

Gecelememiz Venedik otelimizde.

9 GÜN : Venedik- Ljubljana – Bled Gölü -Belgrad

Otelimizde alacağımız kahvaltı ardından Slovenya’nın başkenti Ljubljana doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık  2 saatlik yolculuğumuz ardından Ljubljana’ ya varıyoruz. Parlamento Binası, Ljubljana Üniversitesi, Eski Şehir Meydanı, Ejderha Heykeli, Dragon Köprüsü, Tivoli Park, St.Nicholas Katedrali ve Preseren Meydanı şehir turumuzda görülecek yerler arasındadır. Tur bitimi serbest zaman veriyoruz.

Serbest zamanın ardından doğa harikası Bled Gölüne hareket ediyoruz. Bled Gölü, Slovenya’nın Alplere yakın kesiminde bulunan harika manzarasıyla ülkenin en çok ilgi çeken doğal güzelliklerinden biridir. Göl çevresindeki yürüyüş parkları, yeşil alanları ve göl ortasında küçük bir kiliseye ev sahipliği yapan adasıyla dünyanın her yanından turist çekmektedir. Göle ulaştığımızda ilk olarak Bled Gölü çevresinde yürüyüş yapıyoruz. Verilecek serbest zamanda muhteşem manzarayı fotoğraflama imkanı bulacaksınız.

Serbest zamanın ardından Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a doğru hareket ediyoruz. Akşam saatlerinde Belgrad’a varıyoruz.

Varışımız ardından otelimize geçiyoruz, gecelememiz  Belgrat’taki otelimizde.

10 GÜN : Belgrad – Sofya- Plovdiv(Filibe) –Çanakkale

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı ardından Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya doğru yola çıkıyoruz. Öğlen saatlerinde Sofya’ya varıyoruz.

Yapacağımız şehir gezimizde göreceğimiz yerler arasında ,  St. Nedelya Kilisesi, Rotanda Kilisesi, Rus Kilisesi, Ayasofya Kilisesi, Aleksander Nevski Katedrali, Başbakanlık, Parlamento, Sofya Üniversitesi, Ulusal Kültür Sarayı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de Yeniçeri kıyafeti ile katıldığı ünlü kıyafet balosunun yapıldığı Ordu Evi bulunmaktadır. Vereceğimiz serbest zamanın ardından Bulgaristan’ın 2. En büyük şehr olan Plovdiv(Filibe)’e doğru yola koyuluyoruz.

Bulgaristan’ın ikinci büyük kenti olan Plovdiv, uzun geçmişinde İslam-Türk kültürüne büyük hizmetler sunmuştur. 4000 yıl önceden beri yaşamın devam ettiği şehirdir. Mükemmel modern ve eski çağların mimarisini birleştiren yer. En ilgi çeken Eski Plovdiv adında şehrin en eski bölümü – NÖBET TEPE üzerinde bulunuyor. Bizans,Yunan ve Osmanlı devletlerinin bıraktığı izleri, şehrin alışveriş merkezlerini, koruma altındaki eski şehri görme olanağımız olacak.

Şehrin en hareketli alışveriş ve eğlence merkezi olan Batenberg Caddesi ,Argır Kuyumcuoğlu’nun evi (etnografya müzesine çevrilmiş), Plovdive özel en mükemmel simetrik ev örneği, Balabanov evi (orijinal ev düzenlemesiyle, günümüzde her türlü kültürel faaliyetlere ev sahipligi yapıyor) ve Georgi Mavridi´nin evi ,Eski Roma çağından kalma Antik amfitiyatro  göreceğimiz yerler arasındadır. Djumaya camisi, Türk mimarisiyle oldukça ilgi çeken eski bir yapıttır.

Plovdiv´in en eski kiliseleri de ziyaret ediyoruz – Aya Konstantin, Elena ve Aya Nedelya.

Gezimiz ardından, şehri doyasıya yaşamanız için serbest zaman veriyoruz.

Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından Çanakkale’ye doğru yola çıkıyoruz ve gece saatlerinde Çanakkale’ye varıyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.