buyuk balkan turu

Büyük Balkan Turu – Çanakkale Hareketli

BAŞTAN BAŞA BÜYÜK BALKAN TURU

9 GECE – 10 GÜN

Yunanistan-Makedonya-Arnavutluk-Karadağ-Hırvatistan-Bosna Hersek-Sırbistan-Bulgaristan-Romanya

1.GÜN:Eceabat-Gelibolu-İpsala-Kavala-Selanik

12.00 da Cuma Pazarı Otoparkı,Sarıçay Yanı,Parion Otel Karşısında, saat 12.30’da Eceabat İskelesinde ve saat 13.30’da Gelibolu İskelesi önünden hareket ile Keşan üzerinden İpsala’ya doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 2  saatlik yolculuğun ardından varışımızda gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanması ve ardından Kavalaya yola çıkıyoruz.

Varışımızın ardından Kavala panoramik şehir turumuzda Mehmet Ali Paşa Külliyesi, Kavala Kalesi, Su Kemerleri, Belediye Binası görülecek yerler arasında. Gezimiz sonrası Dedeağaç (Alexandroupoli), Gümülcine (Komotini) ve İskece’yi (Xanthi) panoramik olarak görerek Selanik’e hareket ediyoruz. Varışımızın ardından yapacağımız  şehir gezimizde, Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar, Selanik Kalesi ve Osmanlı ve Bizans eserlerini görüyoruz. ATATÜRK’ün evini ve Yunanistan’ın en büyük kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz.

Kalacağımız otelimize geçiyoruz ve otelde akşam yemeği alıyoruz.

2. GÜN :     Bitola –Resne-Ohrid

Sabah kahvaltımızın ardından Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti Manastır’a (Bitola) hareket ediyoruz. Varışımızın ardından Makedonca’da da Manastır anlamına gelen `Bitola’ adıyla anılan bu güzel şehri tanıtan turumuzda Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Cami ve İshak Çelebi Camii göreceğimiz yerler arasında. Manastır’da ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu İdadiyi (Askeri Lise) ve buradaki Atatürk Müzesi’ni de ziyaret etme şansını bulacağız. Serbest zamanın ardından Manastır sonrasındaki ilk durağımız 1908 yılında Enver Bey ile beraber dağa çıkan ve II. Abdülhamid’in meşrutiyeti yeniden ilan etmesiyle sonuçlanan Jön Türk Devrimi’nin öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi olan Resne. Burada Niyazi Bey’in Fransa’daki Château de Chenonceau’yu örnek alarak yaptırdığı evi ziyaret edeceğiz. Gezimiz sonrası Ohrid’e hareket ediyoruz. Varışımızın ardında şehir turumuzda Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan 9. Yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anitı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz Bakire Meryem Kilisesi, 13. yüzyıl Doğu Hıristiyanlığı’nın en görkemli mabetlerinden Aziz Bogorodica Perivleptos, Heykeller Galerisi, Samoil Kalesi, Aziz Panteleimon Manastırı, Çınar Meydanı göreceğimiz yerlerden bazıları.Ohrid Gölünü görüp gölde gezinti yaptıktan sonra otelimize geçiyoruz.

Gecelememiz Ohrid otelimizde, otelimizde akşam yemeği alıyoruz.

3 . GÜN : Tiran-İşkodra-Bar-Petrovac-Budva

Otelde aldığımız sabah kahvaltımızın ardından Arnavutluk’a geçiyoruz. Yol üzerinde Elbasan ve Dıraç şehirlerini panoramik olarak gördükten sonra, Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varış. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, Tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli, Enver Hoca’nın eski anıt mezarı ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerler. Arnavutluk’taki son durağımız olan İşkodra’ya geçiyoruz. Panoramik turumuz sırasında İşkodra’daki tarihi kale ve şehir surlarını göreceğiz. Daha sonra özel aracımız ile 2006 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olan, Avrupa’nın resmi olarak tanınan en genç devleti Karadağ’a geçiyoruz. Adriyatik Sahili’ndeki olağanüstü manzaralı yollardan geçerek, doğasıyla büyüleyici kasabalar olan Bar ve Petrovac üzerinden, son yıllarda Güney Avrupa’nın en gözde tatil mekânlarından birisi hâline gelen Budva’ya varış. Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi geziyoruz.

Kalacağımız otelimize geçiyoruz ve akşam yemeğimiz otelimizde.

4 .GÜN : Budva-Sv. Stefan – Kotor-Dubrovnik

Oteldeki kahvaltı sonrasında ilk durağımız görüntüsüyle Karadağ’ın sembolü haline gelen ünlülerin oteli Sv.Stefan’da fotoğraf molası. Avrupa jet sosyetesinin uğrak yeri olan Kotor Körfezi’nin eşsiz manzarası ardından Kotor’a varıyor, burada eski şehir gezimizi yapıyoruz. Eski şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve Tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerler arasında. Turumuzun sonrasında Dubrovnik’e hareket ediyoruz. Varışımız ardından eski şehir meydanı, kuleler, muhteşem surlar, Francis Manastırı, Rector Sarayı, şehir kapıları görülecek yerler arasında.

Kalacağımız otelimize geçiyoruz ve akşam yemeğimiz otelimizde.

5. GÜN : Dubrovnik –Mostar –Saraybosna

Sabah kahvaltısının ardından Adriyatik’in incisi Dubrovnik’ten ayrılarak Mostar’a doğru yolumuza devam ediyoruz. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek’i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek’in en büyük şehri Mostar’ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557’de Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’in inşa ettiği, ancak 1992’de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004’te Türkiye’nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mostar Köprüsü, Koska Mehmet Paşa Cami, eski şehir merkezi, Eski Hamam, Müslüm Bey Konağı ve çarşıyı da gezdikten sonra Mostar’da bir süre serbest zamanımız oluyor. Saraybosna’ya doğru yola çıkıyoruz. Varışımızın ardından Saraybosna şehir gezisi başlıyor. İlk durağımız yıkıcı savaşlar yaşanırken, Boşnak halkına nefes aldırmış duygulu anlar yaşayacağımız Savaş Tüneli. Daha sonra dünyaca ünlü merkezi Başçarşı olacak ve turumuza sembol olan Sebil ile devam ediyoruz. Sonrasında Osmanlı izleri taşıyan tarihi binalar, Sinagog, 1914’te Franz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü, 2. Dünya savaşı sembollerinden sönmeyen ateş anıtı, camiler, medreseler, hanlar, Baş Çarşı ve Gazi Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri keşif duraklarımız. Geceleme ve akşam yemeğimiz Saraybosna’da ki otelimizde.

6. GÜN :  Saraybosna- Belgrad

Sabah kahvaltının ardından özel otobüsümüz ile Belgrad’a doğru yola çıkıyoruz. Eski Yugoslavya ve şuanda Sırbistan’ın başkentliğini yapmakta olan Belgrad’ta  Osmanlı eseri olan Kalemegdan (Kale Meydanı), Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi, Mehmet Paşa (Sokollu Mehmet Paşa) çeşmesi, Belgrad galibi heykeli, Fikirbayır, Stambol (İstanbul) Kapısı, Askeri müze, Saat Kapı ve müzesi, Nebojsa kulesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği nokta, Bayraklı Cami, Osmanlı’ya karşı isyanı başlatan yer olan Çukurçeşme, meşhur kafe ve dükkânlarıyla ünlü Knez Mihalijova sokağı, St. Sava Kilisesi, Cumhuriyet meydanı göreceğimiz yerler aarasındadır.

Gecelememiz ve akşam yemeğimiz Belgrad da ki otelimizde.

7. GÜN :  Belgrad-Üsküp –Kalkandelen

Sabah kahvaltımızın ardından Yahya Kemal Beyatlı’nın doğduğu şehir olan Üsküp’e hareket ediyoruz. Varışımızın ardından turumuza Üsküp Kalesiyle başlıyoruz. Devamında tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, Taş Sokakları ve Tarihi binaları ile Türkçarşısı, Çarşıdaki kuyumcular sokağı, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, ve devamında 16.yy’dan kalma 2.Sultan Murat tarafından başlatılan, Fatih Sultan Mehmet tarafından bitirilmiş olan Vardar nehri üzerine kurulu olan Taş Köprü ile başlıyoruz. Devamında Üsküp Meydanı, Yunanistan ile diplomatik sorun olan devasa Büyük İskender heykeli, Kral Samuel heykeli, Rahibe Teresa Anıtı, Rahibe Teresa’nın Evi görülecek yerler arasındadır.

Panaromik Kalkandelen gezimizden sonra Üsküp otelimize geçiyoruz ve akşam yemeğimiz otelimizde.

8 .GÜN : Üsküp – Sofya – Bükreş

 Sabah kahvaltımızın ardından Bulgaristan’ın tarihi başkenti Sofya, Doğu Avrupa’nın en önemli kentlerinden biri olarak hem kültürel hem de ticari anlamda büyük bir potansiyeli barındırıyor. 2500 yıllık bu güzel şehir, yaklaşık 500 yıl boyunca Osmanlı idaresi altında kalmıştır. Bu süre içerisinde pek çok eserin kazandırıldığı kent, tarihin daha erken dönemlerine ait pek çok zenginliğe de sahip çıkıyor. St. Nedelya kilisesi, Rotonda Kilisesi, Rus Kilisesi, Aya Sofya Kilisesi, Aleksander Nevski Katedrali, Başbakanlık, Parlamento, Sofya Üniversitesi, NDK Ulusal Kültür Sarayı görülecek yerler arasındadır. Şehir turumuzun ardından Bükreş’e hareket ediyoruz

Akşam saatlerinde Bükreş’e varıyoruz,gecelememiz ve akşam yemeğimiz otelimizde.

9. GÜN : Bükreş-Varna 

Sabah kahvaltımız ardından Romanya’nın başkenti Bükreş’i gezmeye başlıyoruz. Ulusal Tarih Müzesi , Parlamento Binası ve Meydanı , Stavropoleos Kilisesi ve Manastırı , Köy Müzesi , Ateneul Roman , Bran Kalesi ( Dracula ) , Arcul de Triumf , Özgürlük Meydanı , Cantacuzino Sarayı göreceğimiz yerler arasında. 

Öğle yemeği molasından sonra Varna’ya hareket ediyoruz.Panaromik şehir turumuzdan sonra otelimize geçiyoruz akşam yemeğimiz otelimizde. 

10. GÜN :  

Otelde alacağımız sabah kahvaltımız ardından Obiti Kamani (Dikili taşlar), Askeri Denizcilik Akademisi, Altın kum, St. Konstantin Katedrali ,Liman ,göreceğimiz yerler arasında .Vereceğimiz serbest zaman ardından  Burgaz a Hareket.

Troyka Meydanı, Bogoridi ve Alexandrovska caddeleri köşesinde bulunan saat ve devamında ise pusulayı gördükten sonra serbest zaman veriyoruz.

Serbest zaman sonrasında Çanakkale’ye hareket ediyoruz.

Gece Saatlerinde Çanakkale Varış

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.