Bozcaada’ya Gidiş Alternatifleri

Bozcaada’ya birçok farklı ulaşın türü ile gelmek mümkündür. İster karadan olsun ister havadan, her türlü bu adaya ulaşılabilir. İstanbul üzerinden aktarma güzergâhı bulunan Bozcaada, buradan yapılacak ek seferler ile rahatça ziyaret edilebilir.

Araba ile Bozcaada’ya Ulaşım

Uzak mesafelerden gidileceği varsayılırsa, öncelik olarak İstanbul’a ulaşılması gerekiyor. Buraya kadar geldikten sonra bu aşamada deniz seferleri devreye giriyor. Deniz üzerinden yapılacak ek seferler ile Çanakkale’ye oradan da Bozcaada’ya ulaşmak mümkün olmaktadır.

İstanbul’dan sonra Gelibolu- Lâpseki güzergâhı üzerinden ya da Eceabat – Çanakkale üzerinden boğazı geçmek mümkündür. Gestaş ulaşım firması belirli saatlerde bu geçişleri sağlamak için seferler düzenlemektedir. 

Çanakkale’ye ulaşım sağlandıktan sonra, şehir içindeki Bozcaada yön tabelaları takip edilerek Geyikli Feribot İskelesi’ne ulaşmak mümkündür. Bu yolculuk yaklaşık olarak 45- 50 dakika sürmektedir. Buradan da feribot aracılığı ile Bozcaada’ya ulaşmak mümkündür. 

İzmir tarafından direk gelinecek durumlarda tabelalar yardımı ile direk Geyikli İskelesine ulaştıktan sonra buradan feribot ile Bozcaada’ya geçiş yapmak mümkündür. 

Araçla gitmek isteyenler için hızlı feribot seferleri de bulunmaktadır. Yenikapı- Bandırma seferi her sabah ve akşam belirli saatlerde sefere çıkar. Yaklaşık 2 saatte Bandırmaya ulaşılarak, buradan da 3 saatte Geyikli İskelesine ulaşılabilir. 

Bozcaada’nın toplam uzaklığı İstanbul’dan 400 kilometredir. Ankara Bozcaada arası 710 kilometredir.  Bursa ile Bozcaada arası 320 kilometredir. İzmir Bozcaada arası 280 kilometredir. Çanakkale’den gidilmek istenirse uzaklık 60 kilometre olarak ölçülmektedir. 

Otobüs Yolculuğu İle Bozcaada’ya Ulaşım

Belirli şehirlerarası ulaşım hizmeti veren otobüs firmaları, Bozcaada’ya düzenli seferler düzenlemektedir. Bu seferler ile Geyikli İskelesine kadar gelmek mümkündür. Buradan binilecek feribotlar ile direkt olarak Bozcaada’ya ulaşmak mümkündür. Yaz mevsiminde direk İskeleye yanaşan otobüsler, kış mevsiminde Ezine Otobüs Garı’na yanaşır. Buradan aktarma yaparak şehir içi servisler ile Geyikli İskelesine ulaşılarak feribota binilir.

Uçak ile Bozcaada’ya Ulaşım

Bozcaada’da havalimanı bulunmamaktadır. Bölgeye en yakın havaalanı Çanakkale’de bulunur. Tarifeli uçaklar ile İstanbul Çanakkale arası 50 dk. sürer. Çanakkale havaalanından servis veya taksi ile 2 kilometre uzaklıktaki Çanakkale Garı’na ulaşılır. Buradan Geyikli İskelesine kalkan servislere binilerek İskeleye ulaşılır. Feribot yolculuğu ile de Bozcaada’ya varılır.

İstanbul’dan Edremit’e her gün uçak bulmak mümkündür.

Deniz Ulaşımı İle Bozcaada’ya Ulaşmak

Gestaş, Bozcaada’ya direkt olarak sefer düzenlemektedir. Geyikli İskelesi’nden feribotlara binilerek yaklaşık yarım saatte Bozcaada’ya ulaşmak mümkündür. Yaz dönemlerinde seferler çift feribotlar ile yapılır ve 45 dakikada tamamlanır. Kış mevsiminde talebe bağlı olarak bu seferler 2 3 gün aralıklarla düzenlenir. 

Buna ek olarak günübirlik düzenlenen deniz otobüsleri seferleri ile de adaya gitmek mümkündür. Bu yolculuk yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Ada sakinleri ve ulaşım şirketleri, adaya gidecek olanlara biletlerini gidiş dönüş olarak almaları tavsiyesinde bulunurlar. 

Bozcaada’ya Gidiş Alternatifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön