Bozcaada’da Yüzülebilecek Bölgeler ( Plajlar )

Bozcaada’da genel olarak her bölgede yüzmek mümkündür. İlk defa gelenlerin şaşıracağı bu durum, adada yoğunluk olmasına da engel olmaktadır. Tertemiz bir denize sahip bu ada çok sayıda irili ve ufaklı koylara sahiptir. Rüzgârın tim gün etkili olması nedeni ile yakıcı bir güneş bulunmaz.  Nadir olarak güneş yakıcı bir etkiye sahip olur.

Ayazma Plajında Günübirlik Tesisler Kolaylık Sağlar

Ayazma Plajı, bölgedeki en çok dikkat çeken plajdır. Turkuaz tonlarında bir denize sahip bu plaj, aynı zamanda günübirlik tesisleri ile de bilinmektedir. Plaj boyunca sıralanan açık restoranlar ile sınırsız bir hizmet sunulur. Ayrıca plaj,  beach mekânları ile bu bölgede bir adım öne çıkar.

Bozcaada’da Deniz Sezonu Erken Açılır

Bozcaada,  yaz başlarında denize girilmeye müsait hale gelir. Mayıs başlarında açılan deniz sezonu, eylül ayının sonlarına kadar açık kalır. Rüzgârın etkisinden dolayı güneş yakmadığı için haziran temmuz aylarında en yoğun dönemini yaşar. Eylül ve ekim aylarında, deniz en yüksek ısı seviyesine ulaşır. Bu özelliği ile eylül ve ekim aylarında da deniz en yoğun zamanlarını geçirir. Ekimden sonra rüzgârın etkisi ile deniz soğumaya başlar. Yaz döneminin bunaltıcı etkiye sahip olmaması nedeni ile tatil anlamında çok rahat bir adadır. 

Adanın her kesiminde plajın bulunması, yoğunluğun bir bölgede toplanmasına engel olur. Her bölge aynı özelliğe sahip olduğu için, yoğunluk ada genelinde eşit dağılır. Bu da bu adanın tercih edilmesinin bir diğer nedenidir.

Ada Boydan Boya Deniz Turizmine Elverişlidir

Adada çok sayıda plaj bulunur ve hepsinden denize girmek mümkündür. 

Ayazma Plajı, günlük tesisleri ile ön plana çıkan büyük bir plajdır. Popüler bir özelliğe sahip olduğu için, ada genelinde en fazla nüfusu bu plaj alır. Her gün düzenli minibüslerin sefer düzenlediği bu plajda kiralık şezlong ve şemsiye imkânı bulunur.

Sulu bahçe Koyu, Ayazma’nın hemen yanındadır. İki büyük plajın arasında kalır. Geçiş güzergâhı olduğu için popülerdir.  Tesisleri olmadığı için ıssız bir görünüme sahiptir. Yine de ada sakinleri tarafından tercih edilir. 

Habbele Plajı İle Beylik Koyu 

Habbele Plajı, çok karakterli bir plaja sahiptir. Deniz ve taş iç içedir. Uzun zamandır ikamet eden ada nüfusunun tercihi bu plajdan yana olur. Koydaki bütün hizmetler uzun yıllar öncesine aittir ve günlük olarak minibüsler ile sefer düzenlenir. 

Beylik Koyu, adada cennet mekân olarak adlandırılır. Son dönemlerde ulaşım sağlanan yolun çökmesi nedeni ile fazla tercih edilmese de, Ayazma plajına bitişik bir konumda yer alır. Saklı güzellikleri bulunan bu koy, en çok tercih edilen sahillerden birisidir. Birçok farklı aktivitenin düzenlendiği bu koy da süresiz etkinlikler ve eğlenceler düzenlenmektedir. 

Başlıca koyların yanı sıra daha çok sayıda koy bulunmaktadır. Minibüsler ile ulaşım sağlanabilen bu koylar, eşsiz güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Bozcaada’da Yüzülebilecek Bölgeler ( Plajlar )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön