Bozcaada’da Neler Yapılır Neler Alınır?

Bozcaada üzümlerin, şarapların yeri diyebiliriz. Bundan dolayı istediğiniz üzüm çeşitlerini veya şarap türlerini de buralarda bulmanız mümkün. Üzüm çeşitleri genel olarak mevsimden mevsime değişiklik gösteriyor, ancak yaz aylarında ise bu üzüm çeşitlerinin genelini bulabilmek de mümkün oluyor. Bozcaada bağlarla, denizle iç içe olan bir yerdir. Yemekleriyle, otlarıyla, deniziyle, tarihiyle hemen hemen her şeyiyle ünlü bir yerdir. 

Adanın Meşhur Üzümleri

Adaya yaz aylarında geldiğiniz de ise yollarda kasalarca satılmakta olan üzümleri ve üzüm çeşitlerini de görebilirsiniz. Öncelikle ağustos aylarında çıkan Çavuş üzüm ağustos ayının başlarında çıkmaya başlar ve ortalama da iki hafta içerisinde oluşmaktadır. Bu üzümün mevsimi sadece ağustos ayında olmaktadır. Daha sonra ise çıkan kırmızı kardinal isimli üzüm, en çok tezgâhlarda satılan üzüm diyebiliriz. Bu adada en çok satılan ve en çok satılan ürün üzüm diyebiliriz. Her yerde bulabileceğiniz ve evinizde de eksik olmayan üründür. Üzüm sadece şaraplarda değil, kurutularak kuru üzüm halinde yenilir, üzüm suyundan pekmez yapılır, üzüm sirkesi, üzüm reçeli gibi çok fazla çeşitlerle ürün yapılır. Bu ürünler bağlardan toplanan üzümlerle yapılmaktadır. Bu ürünleri de burada bulmanız mümkündür. 

Bozcaada Mutfağı

Adada yöresel yemeklerinizi, yiyeceklerinizi de bulmanız mümkün oluyor. Adanın en ünlü reçelleri arasından üzüm reçeli ve domates reçeli çok ünlü olmaktadır. Domates reçeli Rumların dönemlerinden beri günümüze kadar gelmiştir. Domates reçeli de üzüm reçeli kadar tatlı ve ünlüdür. Adada domates ve üzüm reçelleri haricinde ise incirler toplanıp evlerde yapılarak incir reçellerini de yemeniz mümkündür. Adada kekikte çok fazla bulunmaktadır. Tezgâhlarda kekikleri kurutup satışa sunmaktadır. Adanın her yerine gittiğinizde ise kekiklerin kokusunu hissedebilirsiniz. Yaz aylarında çok güzel kokusunu da insanlara sunmaktadır. Ancak adada az da olsa arıcılık sistemiyle de uğraşanlar vardır. Ancak arıcılık faaliyetleriyle uğraşanların sayıları çok kısıtlı olmaktadır. 

Bozcaada Yöresel Ürünleri

Adada bal alıp ve balınızı kekikle karıştırdığınız çok güzel bir lezzete kavuşmuş olacaksınız ve sağlığınız açısından da faydalı olmaktadır. Eğer adaya gittiğinizde arıcılıkla uğraşan kişilerle karşılaşırsanız muhakkak almanızı önermekteyiz. Adanın pazarında ise özel keçi peynirleri, yumurtalar, taze toplanmış meyveler ve sebzeler, zeytinyağı gibi vazgeçilmez ürünleri de kolayca bulabilirsiniz. Adada pastanelerde meşhurdur. Ada pastanelerinde istediğiniz tarzda pastaları çok kolay bir şekilde bulunmaktadır. Pastanızı alıp paket haline getirdikten sonra istediğiniz yere gittiğinizde bozulmadan paketinizi açıp çayınızla beraber yeme imkânınızda vardır.

Hediyelik Eşyalar 

Bozcaada tarihi eserlerle dolu bir ortam olduğundan hem kendinize hem de yakın çevrenize hediye almanız da kolay olacaktır. Adanın da her yerinde hediyelik eşya satan yerler de bulunmaktadır. Hediyelik eşyaların hemen hemen hepsi el işçiliğiyle yapılmış ürünler olmaktadır. Bundan dolayı fiyatlar az bir miktar yüksek olabilir. Adada ise sanat eserlerini de bulabilmeniz mümkündür.

İnternet sitemizde bulunan turlar dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.
Acentamızın turlarına katılmak isteyen misafirler sitemizin en alt kısmında yazan uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Yazar hakkında

Serhat Ozcelik

Soru sor

218 kez görüntülendi