Bozcaada Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Bozcaada içinde trafik kısıtlıdır. Son yapılan düzenleme ve alınan kararlar ile, şehir içinde alanın dar ve sokakların sık olmasından dolayı yollar araç trafiğine kapatılmıştır. Ada genelinde sadece iki cadde trafiğe açıktır. Bu yollar da feribot sefer güzergahlarına bağlanır. Yabancıların feribottan sonra otellerine kadar bu yolu kullanmaları amaçlanmıştır. Otele varıldıktan sonra araç park edilir. Bu aşamadan sonra şehir içinde her yere kolaylıkla yürüyerek ulaşılabilmektedir.

Adada, araçların park edebilecekleri belirli bölgeler oluşturulmuştur. Bu alanların bir kısmı belediyeye ait iken bir kısmı şahıslara aittir. Araçlar misafirlik süresi boyunca bu alanlara park edilir. Cadde içerisinde araç ile ilerleyebilmek için feribot biletine sahip olmak gerekir. 

Şehir Yayalara Oldukça Müsaittir

Bozcaada küçük bir kasabadır. Bu nedenle ulaşım tek bir noktada konuşlanmıştır. Dolayısı ile ada genelindeki hemen hemen her bölgeye yürüyerek veya ada içi vesaitler ile ulaşmak mümkündür. Sadece adanın dışında kalan plajlar için araç kullanımı tavsiye edilir. Bu güzergâh ta zaten ada içinde değildir. Ada içini yürüyerek gezmek, dar sokakları, Rum evlerini ve birçok tarihi güzellikleri görmek için de bir fırsat sunar. Gezinti sırasında iç içe sokaklarda gezilerek birçok etnik kültür öğesine rastlamak mümkündür. Araç olmadığı için bu ada da gürültü ve hava kirliliği de yoktur.

Adanın dışında kalan kesimlerde araç ile gezmek, zamandan tasarruf ettirir. Sayısız plaja sahip olan bölge, araç ile boylu boyunca gezilebilir. Adanın iç kısımları toprak yol olduğu için araç girişine elverişli değildir. Ancak kenarlarda kalan kısımlar oldukça kusursuz bir yol yapısına sahiptir. Asfalt ile kaplı olan geniş yollar, sorunsuz olarak adanın her bölgesini gezme imkânı sunar. Ada genelinde sadece bir yerde benzinlik bulunur. Şehir içindeki kısımlar ise bisikletler, motosikletler ve taksiler yardımı ile gezilebilir. 

Taksiler koşulsuz Hizmet Sunar

Taksiler burada çok farklı bir sistemle çalışırlar. Büyükşehirlerden çok farklı olarak birbirlerinden bağımsız bir çalışma anlayışları vardır.  Ada genelinde beş adetten fazla taksi görmek mümkün değildir. Bu nedenle taksilere ait bir durak bulunmaz. Taksiler bölge içerisinde gezinti sırasındayken çevrilebilir. Ya da taksicilerin cep telefonlarına ulaşılarak çağırmak mümkündür. Bölge sakinleri ve esnaflarından bu numaralara ulaşılabilir. 

Araç Kiralama Hizmetleri İle Tatil Kolaylaşır

Araç kullanımının minimum seviyede tutulduğu Bozcaada’da kiralama hizmetleri bisiklet ve motosiklet ağırlıklı olarak hizmet sunar. Bazı işletmelerde araç kiralama hizmeti de sunulur. Bölge genelinde bisiklet yolu oldukça fazladır ve yoğun bir bisiklet kullanımı vardır. Motosiklet kiralamak için, motor ehliyeti şartı bulunmaktadır.

Bozcaada’da belediyeye ait bir de yat limanı bulunur. Feribot seferlerinin de yapıldığı bu liman her türlü yat hizmetini de vermektedir. Yakıt depolama imkânı sunarken, misafir yatlar için de güvenilir bir alan oluşturmaktadır.

Bozcaada Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön