Bozcaada Hakkında Tavsiyeler

3Bozcaada, tarihiyle, yemekleriyle, şaraplarıyla ve deniziyle de en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Bozcaada merkezine geldiğinizde ise, öncelikle gideceğiniz ilk kere Bozcaada Müzesi olması gereklidir. Bu müze diğer müzelerden çok farklı olup ve ince detaylara sahip olan bir müzedir.

Bozcaada’nın Denizi

Adanın denizi, sahili, kumu bakımından da ünlüdür. Adanın denizi çok temiz olup ve berrak bir suyu vardır. İnsanlar genellikle denize girdiklerine şnorkel ve deniz gözlüğüyle beraber keyif yaşıyorlar. Sizlerde bu keyfi yaşamanızı öneriyoruz. Adanın Göztepe yerine dolunayın çıktığı zaman çıkarak ve bir yandan da güneşin battığı sırada Ay’ın doğuşunu seyredebilirsiniz. Bozcaada Kalesine çıkmayı unutmayınız. Kalenin en üst surlarına çıkarak, adanın bütün manzarasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Manzara keyfini de yaşamış olursunuz. 

Adaya gittiğinizde Türk mahallesinde olan Karabağ’ı muhakkak bulunuz. Kapak ile yaptığı lambaları, takıları, kıyafetleri ve ince detaylara sahip hediyelik eşyaları da burada bulabilirsiniz. Adanın en güzel mekânlarından biri olan Ayazma manastırı insanların dikkatini her zaman çekmektedir. Ayazma manastıra gittiğinizde restoranına gidin oturmanızı keyfini yaşayın. Ayazma manastırı çınar ağaçlarının altında bulunan ve şiddetli bir şekilde esen rüzgârın keyfini yaşayacağınız yerdir. 

Bozcaada’sının Merkezinde Hizmet Veren Mekânlar

Adanın merkezinde yürümekten sıkıldıysanız, ada kitapçısına giderek de hem kitabınızı okursunuz hem de kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Kitaplarla ilgilenen kişiyseniz burası tam size göre bir mekândır. Adanın son zamanlarında yapılmış olan cam atölyesi mekânı da aktif olarak sizlere hizmet veriyor. Cam atölyesi mekânından ister ders alabilirsiniz isterseniz de bu mekândaki cam eserlerine bakıp beğendiğinizi satın alabilirsiniz.

Adada her zaman şaraplar meşhurdur. Uzun zamandan beri hizmet veren Salhane barı hem ortamıyla hem de vermiş olduğu hizmet bakımından çok etkili bir bardır. Eğlenmeyi seviyorsanız ve arkadaşlarınızla beraber adaya geldiyseniz buraya uğramadan gitmeyiniz. Adanın ise en iyi tost yemeklerini yapan Kaan usta da biz bize kafede sizlere her zaman hizmet sunmaktadır. Adayı gezmekten yorulup ve bir şeyler atıştırmak isterseniz Kaan ustanın tostlarının lezzetine doyamayacaksınız. Zeytinlerle aranız iyiyse ve en çokta yeşil zeytin, misket zeytini, sarımsaklı zeytinleri çok seviyorsanız da Yağmur zeytinyağı dükkânına muhakkak girmeniz gereklidir. Bu zeytinler bağlardan toplanıp ve evlerde yapılarak sizlere sunulmaktadır.

Adaya Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Bozcaada, ülkemizin en iyi korunmuş olan ve en çok tarihi eserlerine sahip olan kaledir. Bozcaada ülkemizde köyleri olmayan tek ilçesidir. Denizi bakımından çok ünlü yere sahip olan ve yat limanıyla da denize girebilen istisna olan yerlerden biri denilebilir. Adanın elektrik enerjisi de mevcut olup, 17 adet rüzgârgülü de bulunmaktadır. Bundan dolayı elektrik enerjisinden de yararlanılıyor. Bozcaada’ya ulaşım için yazları 2 arabalı vapurla ve 1 adet deniz otobüsleriyle hizmet sağlanmaktadır.

Bozcaada Hakkında Tavsiyeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön