Bozcaada Etkinlik Rehberi

Küçük bir yerleşim olmasından ötürü araç ile ulaşım mümkün olmasa da minibüsler ile birçok etkinliğe katılmak mümkündür. Bölgede sürekli olarak birbirinden farklı etkinlikler düzenlenmektedir.

Gün Batımında Ada Gezisi

Ada da her aksam saat 18.30’da kalkan minibüs seferler ile adayı gezme imkânı bulunur. Tam adada gün batımına denk gelen bu gezi, adanın farklı bir gözden görülmesini sağlar. Yaklaşık 1,5 – 2 saat süren bu tur keyifli zaman geçirmek isteyenlerin sıklıkla tercihi olmaktadır.  Fotoğraf çekmeyi sevenlerin özellikle tercih ettiği bu tur sayesinde adanın her bölgesinde farklı görüntüler kayda geçirilir. Gün batımının tam gerçekleştiği zaman diliminde, Batı Burnu bölgesinde geziye ara veren minibüs, burada doyumsuz bir günbatımı izleme keyfi sunar. Yarım saat kadar süren bu moladan sonra geziye devam edilir ve kuzeyden izlenen yol ile tekrar merkezde gezi sonlandırılır.

Tekne Turu İle Adaya Dış Bakış

Adada günlük olarak düzenlenen bu etkinlik,  her gün sabah saat 11.00 sularında düzenlenir.  Rüzgârın yönüne ve durumuna göre belirlenen güzergâhlar ile adaya dışardan bakış fırsatı sunulmaktadır. Günün büyük kısmını kapsayan bu tekne turlarında akşam 18:30’a kadar tur devam eder. Öğlen yemek servisinin bulunduğu tekneler,  denizde molalar vererek, bütün koyları tek tek gezdirir.  Tekrar kalktığı noktada yolcularını indirerek geziyi sonlandırır. 

Dalış İle Su Altı Maceraları

Bozcaada, deniz altındaki zenginlikleri ile adını duyurur. Bambaşka bir dünyanın kapılarının açıldığı deniz altı güzelliklerine sahiptir.  Dalış severlerin mutlaka ziyaret ettiği bu ada, dalış faaliyetleri olarak sıkça tercih edilir.  Dalış için ayrılan en az 7 – 8 tane bölge bulunur. Dalmak için farklı yerlerde mutlaka uygun bir koy vardır.  Planktonların az olduğu dönemlerde, deniz altında görüş mesafesi 45- 55 metreye kadar çıkabilir. Bu da eşsiz bir dalış zevki yaşatır. 

Kumların karıştırılması ile birçok antika malzeme bulmak mümkündür. Farklı deniz canlıları ile de karşılaşılan dalışlarda, ahtapotlara, deniztavşanlarına, renkli süngerlere, karagözlere, orfoz gibi farklı canlı türlerine rastlanmaktadır.  Dalış için adaya veya koya bağlı bir tekne bulunmamaktadır. Dalış yapmak isteyenler kendi araçları ile ve kendi bilgileri dâhilinde bu dalışları gerçekleştirirler. 

Ada İçinde Bisiklet Turu

Dümdüz bir yapıya sahip bu ada, kullanışlı bisiklet yolları sayesinde, yaygın bir bisiklet kullanımına sahiptir. Kendi yerlisi bile da içerisinde ulaşımı için bisikleti tercih eder. Kiralık olarak alınabilecek sandalyeler ile birçok bölgeyi gezmek ve turistik bir geziye çıkmak mümkündür. Kiralık olarak hizmete sunulan bisikletlerin dönemsel olarak bakımları yapılmaktadır.  Bu nedenle güvenli bir gezi aracıdır. Motosiklet kullanmayı sevenler için de kiralama imkânı bulunmaktadır. Motor kullanmak için ehliyeti bulunan kişiler, ada içerisinde motor kiralayarak da geziye çıkabilirler. Bisiklet tercih etmeyenler için yapılabilecek en uygun aktivite, ada içerisinde yürüyüş turlarına katılmak olacaktır.

Bozcaada Etkinlik Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön