Çanakkale Turu Hattı (7/24)

Tarihe ve Doğaya Seyahat – Çanakkale Gezilecek Yerler

ayazma kazdaglari

Avrupa ile Asya kıtalarını birbirinden ayıran ve kendi adıyla anılanTroas boğazın kıyısında kurulan Çanakkale, Türkiye’nin kuzeybatısında, Trakya’da Gelibolu Yarımadası, Anadolu’da Biga Yarımadası toprakları üzerinde yer almaktadır. 60.2 kilometre kıyı uzunluğuna sahip, Anadolu’nun en batı noktası olan Baba Burnu ile Türkiye’nin en batı noktası Gökçeada’daki İnce Burun, ilin sınırları içerisinde yer almaktadır. Çanakkale’nin Anadolu toprakları, antik dönemde “Troas” olarak adlandırılan Biga Yarımadası’nı kapsamaktaydı. Kazdağı 1767 metre ile en yüksek dağıdır. Çanakkale’ye bağlı on iki ilçe arasında merkezden sonra en büyük ilçe Biga, en küçük ilçe ise hiç köyü olmayan Bozcaada’dır.

Topraklarının yüzde elli dördü ormanlardan oluşan, kıyı ilçelerinde ve adalarda iklimin hemen hemen aynı olduğu, daha çok Akdeniz iklimine paralellik göstermekle birlikte, yılın büyük bölümünde rüzgârlı günlerin yaşandığı bir coğrafyaya sahiptir. Çanakkale’ye İstanbul, İzmir ve Bursa yönlerinden ulaşabilirsiniz. İster boğazdan transit geçin, ister karayoluyla seyahat edin, büyüleyici manzaralar size eşlik edecektir. Deniz yolunu kullananlar, Çanakkale Boğazı’nı geçerken, boğazın her iki yakasında hemen her mevsim yemyeşil doğayla baş başa ilerlerken, boğazdan çıktıklarında sağa veya sola devam ettiklerinde, eşsiz koylarla karşılaşırlar.kazdagi turu

Karayoluyla İzmir yönünden hareket ettiğinizde, ister Edremit’ten Kazdağları’na yolculuk edip Kalkım’a ulaşırsınız, ki bu bölge av turizminin de merkezidir. İsterseniz sahil yolunu izleyerek Ayvacık’ın meşhur sahil beldesi Küçükkuyu’ya, oradan da sahili takip ederek eşsiz doğa görüntüleriyle Kadırga Koyu’na ulaşırsınız.

Burada da tercih yapmak durumunda kalırsınız: Assos’taki antik limana inebilir veya yukarıya doğru Behramkale’ye çıkabilirsiniz. Burada tarihi doku ve doğal güzellikleri izlerken kendinizi başka zamanlarda hissedersiniz.

Sahili takip ederek Sivrice fenerine, “Sokakağzı”na devamla Gülpınar, Babakale, Tuzla kaplıcasına ula- şırsınız. Ezine’nin, Tavaklı İskelesi sahilinde rüzgâr sörfü yapabilir, Kestanbol Kaplıcası’na gidebilirsiniz. Eskiden Bozcaada gemilerinin kalktığı eski Odunluk İskelesi’nde mola verebilirsiniz. Geyikli’den hareket edip Ezine’ye, sırasıyla Bayramiç’e oradan Evciler Köyü ve Kazdağları’ndaki Ayazma mesire alanına uzanabilirsiniz.

Dönüşte Geyikli’den günübirlik veya uzun süreli tatil düşünüyorsanız, Bozcaada’nın sakin ve doğal güzelliklerini yakalayabilirsiniz.

Yola revan olduğunuzdasehitler abidesi Kumburun, İntepe ve Gençlik Kampı’nın da bulunduğu Güzelyalı sahilini gördükten sonra, tarihi ve doğal haşmetiyle sizi bekleyen Çanakkale’de mola verebilirsiniz. Kenti gezmek veya yeni alternatif güzergâhlara program yapmak için, buna ihtiyacınız olacak. Kent merkezinden karşıya Eceabat veya Kilitbahir’e geçebilir veya deniz yoluyla yeni ufuklara açılabilirsiniz. Çanakkale’ye gelenlerin Gelibolu Yarımadası’na geçmeleri ve Birinci Dünya Savaşı’nın yaşandığı mekânları ziyaret etmeleri öncelikli tercihlerinden biridir. Tarihi yarımadaya çıktığınızda sola Abideler’e gidebilirsiniz veya Eceabat’tan sağa doğru sahili takip ettiğinizde önce Gökçeada feribotunun kalktığı Saroz Körfezi Kabatepe limanı girişine, devam ettiğinizde de Gelibolu’ya ulaşırsınız. Burada da Hamzakoy ve Güneyli doyumsuz güzelliğiyle sizi karşılar. Çanakkale Şehitlik Turu (Tarihi yarımada turu) için RSL turizmi tercih edebilirsiniz. Çanakkale’den Lapseki yönüne devamla, Lapseki’ye ulaşırsınız. Seyahatinizi sürdürdüğünüzde Dalyan ve Çardak üzerinden Karabiga sahiline ve Çanakkale’nin son ilçesi Biga’ya varırsınız. Burada bir program yaparak, Çanakkale’nin denize kıyısı olmayan üç ilçesinden önce kaplıcalarıyla ve seramik fabrikalarıyla ünlü Çan’a, Kazdağları’nın kuzey yamaç- larında zengin bitki örtüsü ve ormanlarıyla ünlenen Yenice’ye ya da Kazdağları’nın güney eteklerindeki Bayramiç’e ulaşarak seyahatinize devam edebilirsiniz.

İstanbul yönünden gelişlerde, Gelibolu Yarımadası’ndan, Ankara-Bursa istikametinden gelişlerde ise Biga’dan giriş yaparak yukarıda verilen gezi planının tersi yönünde ilerleyerek unutulmayacak bir seyahate imza atarken, deniz, kum ve güneşin yanında; tarihin yeniden yazıldığı bir coğrafyada kahramanlar, tanrılar ve efsanelerin ışığında eşsiz bir tatil yapabilirsiniz. Kent sınırlarına girdiğinizde, seyahatiniz hangi yönden başlamış olursa olsun Çanakkale merkeze vararak kentin kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerine ulaşırsınız.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: strong>5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Yazar hakkında

Serhat Ozcelik

Soru sor

4.176 kez görüntülendi