Namazgah Tabyasında Bayram Namazı

namaz

Çanakkale Savaşları sırasında boğaz savunmasında kilit bir rol oynayan Eceabat İlçesi’ne bağlı Kilitbahir Köyü’ndeki Namazgah Tabyasında bayram namazı kılınıp bayramlaşma töreni düzenlendi. Çanakkale Valiliği ve Eceabat Kaymakamlığınca; Eceabat’a bağlı Kilitbahir Köyü’nde, Çanakkale Savaşları sırasında 16 adet topla boğaz savunmasında önemli rol oynayan Namazgah Tabyasında, bir ay boyunca düzenlenen iftar programları etkinlikleri bayram namazıyla sona erdi. Namaza katılmak isteyenler, sabah erken saatlerde Kilitbahir Köyü’ndeki Namazgah Tabyasına geldi. Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Belediye Başkan Vekili Mehmet Soylu, MHP Çanakkale Milletvekili İbrahim Kürşat Tuna, Eceabat Kaymakamı Nurettin Dayan, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar namaza katıldı. Namaza katılan kadınlar, kendilerine ayrılan bölümde saf tuttu. Namazın ardından protokol üyeleriyle vatandaşlar bayramlaştı.

Ülkenin temellerinin Çanakkale’de atıldığını söyleyen Vali Çınar, “Ramazan ayı boyunca tarihi tabyalarda iftar programları yaptık. Bugün de Ramazan Bayramı. Milletimizin kan ve manevi bağı olan bu şehirden Çanakkale’den Namazgah Tabyasında bütün milletimizin Müslümanların, Ramazan Bayramı kutlu olsun. Bugün barışma günü, gönül kapılarının sonuna kadar açıldığı Ramazan ayında bütün insanlığımızın güzelliklerinin hatırlandığı ve bugün bütün dargınlıkların bertaraf edilerek yok sayılarak barışma günü. Biz de burada bayram namazını kıldık. Halkımız ile birlikte bayramlaşma programını gerçekleştirdik” dedi.

Çanakkale’nin çok kutsal toprakları barındıran bir il olduğunu söyleyen Çınar, “Ecdadımız bu topraklarda o gün ihtiyaç duyulduğu gibi birlik ve beraberlik içerisinde tek yürek olarak büyük Türkiye’nin temellerini attılar. Kurtuluş zaferi sağlandı. Bugün de öyle büyük bir savaş içinde değiliz ama yine o günkü kadar neredeyse birlik ve bütünlük içerisinde olma ihtiyacımız var. Birliğin ve bütünlüğün en büyük örneğini veren ecdadımızın zafer kazandığı bu meydanda yine milletimiz için birlik, beraberlik diliyorum. Gönüllerimiz hoş olsun. Kardeşliğimiz yeniden hatırlanmış olsun” diye konuştu.

Töreninin ardından Vali Çınar ve beraberindeki protokol üyeleri, programına katılan vatandaşlarla birlikte Namazgah Tabyasına kurulan açık hava sofrasında kahvaltı yaptı.

İnternet sitemizde bulunan turlar dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.
Acentamızın turlarına katılmak isteyen misafirler sitemizin en alt kısmında yazan uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: strong>5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Yazar hakkında

Serhat Ozcelik

Soru sor

1.490 kez görüntülendi