Çanakkale Gökçeada Turu

gokceada

Gökçeada Turları Güzergâhı Nasıldır?

Çanakkale’de buluşulduktan sonra feribot ile Eceabat’a geçilir. Eceabat’tan Kabatepe’ye gidilir. Kabatepe’den Gökçeada’ya geçmek için Gestaş Deniz Ulaşım feribotu kullanılır. Bu feribot ile adaya ulaşım sağlanır. Öncelikle Kuzu limanı ve Kaleköy gezilir. Ardından Eski bademli gezilerek günün yarısı geçirilir. Öğle arası verilerek öğle yemeği yenilmesi sağlanır. Bu kısımda serbest zamanda tanınır. Öğle yemeği sonrasında Aydıncık Plajına gidilir. Burası Tuz Gölü çamur banyosu olaraktan geçer. Dere köy, Tepeköy, Zeytinli Köyü ziyaret edilir. Zeytinli Köyünde bir dibek kahvesi molası verilir.

Güneşin En Son Battığı Yer Gökçeada

Gökçeada’nın eski adı İmroz’dur. Türkiye’nin sahip olduğu adalar arasında yüzölçümü en geniş olan ada Gökçeada’dır. Tertemiz bir denizi vardır, toprakları bakirdir ve maviyle yeşilin birbirine karıştığı en güzel yerdir. Yüzyılların tarihini içinde saklayan bir adadır. Rum köyleri, kiliseleri, manastırların bulunduğu bu güzel ada, kardeşçe yaşamanın ne demek olduğunu tüm dünyaya gösterir. Kaleköy, Gökçeada’nın merkeze en yakın olan bölgesidir. Bu yüzden oldukça hareketlidir. Çay bahçeleri, hediyelik eşyaların satıldığı stantlar bulunan Kaleköy, gecenin geç saatlerine kadar insanları ağırlar.

Flamingoları Görme Şansı

Aydıncık Plajında serinleyebilir ve hemen yanında bulunan Tuz Gölü çamur banyosuna girebilirsiniz. O gün şansınız yaver giderse flamingoları bile görme şansınız olur. Dere köy ise 50-60 yıl öncesinde Türkiye’de ki en büyük köydü. Eskisen zeytin fabrikası ve çamaşırhanesi olan bu köy şimdilerde sadece 15-20 hane olarak ayakta kalmaya çalışıyor. Köyün çocukları ve keçileri size eşlik ederek sevecen bir şekilde köyü anlatacaktır.

Tarihte Yolculuk Baba Yorgo

Tepeköy, Rum köylerinin en yüksekte olanıdır ve burada Barba Yorgo’nun üzüm bağları vardır. Tavernada bulunan bu köyde el yapımı şarap içmek mümkün oluyor. Sizi zamanda yolculuğu çıkaracak ve zaman dilimi konusunda kafanızı karıştıracak harika bir yerdir. Her sene 15 Ağustosta Meryem Ana Panayırı kurulur. Kocaman kazanlarda yemekler yapılır ve danslar edilir. Yılın en kalabalık zamanını köy bu günde geçirir.

Çanakkale’den Gökçeada Turları

Granikos Travel firması çeşitli illerden kalkışları olan Çanakkaleden Gökçeaada turları başta olmak üzere Bozcaada, Gökçeada ve Şehitliklere turlar düzenler. Çanakkale, Türkiye için tarihi değeri yüksek bir ildir. Verdiği şehitlerle ismini tarihe yazdırmıştır. Firma sitesinde turlarıyla ilgili daha detaylı bilgiler verir. WhatsApp hattından da yetkiliklere ulaşıp istediğiniz tur ile ilgili detaylı bilgi alabilmeniz mümkün oluyor. Sitenin sehitlikturu.gen.tr web bağlantı adresidir ve siteye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Çanakkale’de buluşma ve feribot ile Eceabat’a geçiş. Eceabattan Kabatepe’ye hareket.

Kabatepe – Gökçeada arası Gestaş Deniz Ulaşım feribotu ile adaya geçiş.

  • KALEKÖY-ESKİBADEMLİ
  • ÖĞLE YEMEĞİ MERKEZ SERBEST ZAMAN
  • YÜZME MOLASI
  • TEPEKÖY
  • ZEYTİNLİ KÖYÜ (DİBEK KAHVESİ)

Türkiye’de güneşin en son battığı nokta GÖKÇEADA;

Gökçeada; eski adıyla İmroz, Türkiye’nin  adaları içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Kirlenmemiş denizi bakir topraklarıyla maviyle yeşilin tüm tonlarını barındıran, yüzyılların içinden geçerek günümüze Rum Köylerini, manastırlarını,

Kiliselerini taşımış, toplumların kaynaşarak dostluk içinde nasıl yaşayacağını göstermiş şirin bir adamızdır.

Merkeze en yakın yer olan Kaleköy doğal olarak  kalabalık ve hareketli; restoranlar, çay bahçeleri, hediyelik stantlar gecenin geç saatlerine kadar  herkese eşlik ediyor.

Aydıncık Plajında adanın berrak sularında oynayarak serinliyebilir , hemen yanıbaşında ki Tuz gölünde çamur banyosu yapabilir, eğer şansınız varsa flamingoları görebilirsiniz.

Burham burham tarih kokan Dereköy çok değil bundan 50-60 yıl önce Türkiye’nin en büyük köyü olma özelliğine sahipti .Şimdi ise 15-20 haneyle yılların yükünden yıkılmaya yüz tutmuş evlerle hala yaşamaya devam ederken sokakta sizlere yıkık zeytinyağ fabrikasını ve çamaşırhaneyi anlatmak için can atan köy çocukları ve keçiler eşlik etmekte.

Rum köylerinin en yüksekte olanı Tepeköy  Barba Yorgo’nun üzüm bağları ve tavernası aynı zamanda ev yapımı şarap üretimiyle gelen misafirlere farklı bir zaman dilimi geçirtiyor.Her sene 15 Ağustosta yapılan Meryem Ana Panayırına ev sahipliği yapan köy, koca koca kazanlarda yapılan yemekler yenilip, danslar edilerek yılın en kalabalık gününü yaşıyor.

Ve tüm yorgunluğun üstüne Zeytinli Köyde içilen dibek kahvesinin tadı,taş döşeli daracık sokaklar,çeşmeler birer kare hatıra yansıtır siz ayrılınca adadan.

Yanınızda size kalan belkide  gezerken almayı ihmal etmediğiniz ada zeytinyağı,ada şarabı,ada kekiği,sabunlar,bir tutam yorgunluk,biraz gülümseme,birazda burukluk…..

İnternet sitemizde bulunan turlar dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.
Acentamızın turlarına katılmak isteyen misafirler sitemizin en alt kısmında yazan uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: strong>4,50. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Yazar hakkında

Serhat Ozcelik

1 yorum

  • 2014 yılında bu site (sehitlikturu.gen.tr) üzerinden Serhat bey ile görüşüp detaylı bilgi aldıktan sonra tura katılmaya karar verdik. Turumuz İstanbul çıkışlı 3 gün 2 gece Şehitlik ve Gökçeada turuydu. Temmuz ayı sonunda 10 kişilik şirket grubumuz ile unutulmaz bir gezi yaşadık. Gökçeada mutlaka görülmesi gereken bir yer..

Soru sor

9.134 kez görüntülendi