Fransa Gezi Rehberi

fransa gezileri

Fransa, uzun yıllar Roma İmparatorluğunun hakimiyeti altında kalmıştır. Fransa tarihi Frenklerin, Fransa Krallığını kurması ile başlar. 14. Louis ile birlikte politik, siyasi, sosyal ve askeri anlamda güçlenmeye başlamıştır. 1958 yılında dördüncü kez cumhuriyet ilan edilmiş ve 60 yıldır cumhuriyet ile yönetilmektedir. Almanya, İsviçre, İtalya, Belçika, İspanya gibi birçok ülke ile sınırı bulunmaktadır. Fransa’ya gitmek için Schengen vizesi alınması gerekiyor. Konsolosluk üzerinden Schengen vizesine direkt olarak başvuru yapılabildiği gibi, aracı kurumlar ile de vize başvurusu yapabilirsiniz. 

Cuando tomé esta fotografía, no me importó que no haya sido encuadrada perfectamente como cualquier fotografía de postal o de perfil famoso de instagram, simplemente no me importó porque estaba acostado en campo Marte observando a la famosa Dama de Hierro, como la llaman de cariño los parisinos. En aquel momento simplemente sentía el viento fresco de Paris, escuchaba melodías de Yann Tiersen, veía las nubes moviéndose, olía a Paris durante el verano y comía un helado. Sin duda este momento lo considero en el tercer lugar de los lugares más importantes a los que he ido. Mi sentimiento en este momento fue disfrutar 🇫🇷 #toureiffel #eiffeltower #eiffel #torreeiffel #tower #paris #parisian #parisienne #champdemars #cloudslime #clouds #cloudy #france #fr #francia #iledefrance #beautifuldestinations #instagram #instagramers #parisjetaime #ue #eu #euro #europe #europa #latoureiffel #parisgram #parisphoto #parismonamour #parisiloveyou

Fransa’nın Ünlü Şehirleri 

Fransa’nın turistler tarafından çok tercih edilen şehirleri bulunmaktadır. Tarih, sosyal imkânlar, kültürel yerler ve moda Fransa şehirlerinin tercih edilme sebeplerinin başında gelir. Bu şehirleri şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Cannes
 • Dijon
 • Gordes
 • Bordeaux 
 • Marsilya
 • Lyon
 • Paris
 • Nice 
 • Strazburg 
 • Saint Tropez, Fransa’nın en çok gezilen şehirleridir. 

Fransa’da Gezilecek Tarihi Yerler 

Fransa yoğun tarihe sahip bir ülkedir. Roma İmparatorluğu döneminden, Keltlerden ve dünya savaşlarından tarihi oldukça etkilenmiştir. Fransa Krallığının başına geçen birçok imparator kilise ve saraylar yaptırmışlar, kaleler inşa ettirmişlerdir. Fransa’daki tarihi mekanlar saymak ile bitmese de en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Papalık Sarayı: Fransa’nın Avignon şehrinde bulunan Papalık Sarayı, gotik üslup ile yapılan dünyanın en büyük saraydır. Şehrin birçok noktasından Papalık Sarayı görülmektedir. Saray, 1995 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne kabul edilmiştir. 68 yıl boyunca papaların merkezi olarak kullanılan sarayda Matteo Giovannetti’nin freskleri bulunmaktadır. Saray, 09.00 – 20.00 saatleri arasında açıktır ve 11 Euro karşılığında sarayı gezebilirsiniz. 2 Euro karşılığında sesli rehber hizmeti de verilmektedir. 
#france 🇫🇷 #fransa #bordeaux #cathedral #cathedralsaintandre #bordeauxcathedral #medieval #ancient #arcitecture #eniyiokulseyahat #seyahatgünlüğüm #dünyaharitası #widenyourworld #dunyabizimevimiz #seyahat #cokgezenlerkulubu #gezimanya #gezgininpusulası #gezmedikyerbırakma #sözcüseyahat #hurriyetseyahat #milliyetrota #adios #gezmeler #gezmek #gormek #gezmekgerek #discoverwithyoureyes #yolculuk #heryeregidelim
 • Bordeaux Katedrali: Fransa’nın Bordeaux şehrinde bulunan devasa boyutlara sahip katedraldir. II. Papa Urban tarafından kutsanmıştır ve Roma dönemini yansıtmaktadır. Romanesk üslup ile yapılan katedral, 13 ve 14. yüzyılda gotik üslup özellikleri eklenmiştir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. 
 • Bordeaux Eski Şehir: Triangle d’Or bölgesi (Türkçesi ile Altın Üçgen) en çok turist çeken bölgelerden biridir. Mimari yapılar, barok üslup ile hazırlanmıştır. Saint-Pierre Mahallesi, Bordeaux’un en tarihi mahallelerinden biridir. Orta Çağ dönemine ait büyük yapılar bulunmaktadır. Bünyesinde, Mumcular Sokağı, Sandık Marangozları sokağı gibi birçok sokak bulunmaktadır. İsimlerini Orta Çağ’da yapılan ticaretlerden almaktadırlar. 
 • St. Nicholas Rus Ortodoks Katedrali: (Aziz Nikolas Rus Ortodoks Katedrali) Batı Avrupa’da bulunan en büyük Ortodoks katedrali olması ile bilinmektedir. Nice’de bulunur. Aziz Vasil Katedraline olan benzerliği ile dikkat çekse de kendine özgü birçok ikonası bulunmaktadır. Rus mimarisinin temel özelliklerini barındırmaktadır. Rus Çarı II. Nikolas tarafından 1903’de temelleri atılmıştır. 
 • Eiffel Kulesi: Paris’te bulunan Eiffel kulesi Fransa’nın en çok turist çeken yeridir. Yılda6 7 milyon insan Eiffel Kulesini görmek için Fransa’ya gitmektedir. Eiffel Kulesi, Gustave Eiffel tarafından 4 yılda inşa edilmiştir. Kule 3 farklı bölüme sahiptir, ilk bölüm; Eiffel Kulesinin tanıtımını yapan bir müzedir. İkinci bölüm de bir lokanta bulunmaktadır; Jules Verne Restaourant. Üçüncü bölümde ise seyir terası bulunmaktadır. Seyir terasına çıkan asansör vardır. 

Fransa’da Gezilecek Modern Mekânlar 

Fransa’nın çeşitli yerlerinde görülmesi gereken birçok müze bulunur. Fransa tarihini konu alan müzeler olduğu gibi ünlü sanatçıların resimleri ve heykellerinin sergilendiği müzeler de bulunmaktadır. Yürüyüş alanları, parklar ve alışveriş mağazaları bulunur. Fransa’daki modern mekânlar şu şekilde sıralanabilir; 

 • Louvre Müzesi: Paris’te bulunan Louvre Müzesi birçok esere ev sahipliği yapmaktadır. Sanat tarihçileri ve arkeologlar için kusursuz bir müzedir. Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sı en ilgi çeken eserdir. Rembdrant, Vermeer, Caravaggio başta olmak üzere Lysippe, Jean Auguste Dominique Ingres’in de eserleri bulunmaktadır. Üç Güzeller, Zeus ve Hermes heykelleri; Türk Hamamı, Yıkanan Kadın resimleri; Üç Güzeller ve Mevsimler gibi mozaikler bulunmaktadır. Louvre, Salı günleri kapalıdır. Diğer 09.00 – 21.45 saatleri arasında ziyaret edilebilir, giriş ücreti ise 12 Euro’dur.  
 • Masséna Müzesi: Nice şehrinde bulunan Danimarkalı Tersling tarafından inşa edilen müzedir. İnşasından 20 yıl sonra Sanat ve Tarih Müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Başta Napolyon’un askeri olan André Masséna’nın torunu için yapılmıştır. Yazlık konut olarak kullanılması planlanmış fakat müze olarak kullanılmıştır. Neoklasik mimari üslup ile tasarlanmıştır. 
 • Lyon Güzel Sanatlar Müzesi: Lyon şehrinin Terreaux bölgesine konumlandırılmış müzedir. St. Pierre Sarayı ismi ile de bilinmektedir. 17. Yüzyılda inşa edilmiştir. Fransız Devrimine kadar Benedictine Manastırı olarak kullanılmıştır. Daha sonra barok üsluba sahip bir saray ve en son müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. 
 • La Croisette Bulvarı: Cannes’in sahil yolu olan turistik bir yerdir. Cannes’in ünlü sahili ve palmiyelerinin eşlik ettiği cadde; sakin zaman geçirmek, yürüyüş yapmak ve denizin keyfini çıkarmak için kullanılmaktadır. Bulvar boyunca ünlü ve lüks otel ve mağazalar yer alır. La Croisette Bulvarında bulunan çoğu bina, Belle Epoque dönemine ait, büyük ve gösterişlidir. 

Fransa’da Gezilecek Doğal Güzellikler 

Fransa’nın doğal güzellikleri o kadar fazladır ki, insan hangisine gideceğini şaşırır. Fransa’daki doğa harikaları adalar, parklar, plajlar olmak üzere birçok seçenek sunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Cannes Plajları: 15 kilometrelik sahil şeridi ince kumlarla bezelidir. Yaz aylarında yerli halk ve turistlerin uğrak yeri olan Cannes plajlarının birçok seçeneğe ayrılmaktadır. Halk plajları, özel plajlar, ücretli plajlar, sessiz plajlar… Çoğu festivale de ev sahipliği yapan Cannes plajları havai fişek gösterileri ve plaj etkinlikleri ile eğlenceli bir opsiyondur.
 • Lérins Adaları: Cannes ile arasında 20 dakikalık bir mesafe bulunmaktadır. Sainte Marguerite ve Saint Honorat olarak iki adanın birleşiminden oluşmaktadır. İçerisinde birkaç küçük adacık da bulunmaktadır. Adalar 5. Yüzyıldan beri keşişler tarafından kullanılmaktadır. Sadece gezerek bile Fransa hakkında bilgi alabileceğiniz oldukça güzel adalar topluluğudur. 
 • Bordeaux Halk Bahçesi: En ünlü Fransız bahçesine ev sahipliği yapan Bordeaux bünyesinde kütüphane, botanik bahçe ve Doğa Tarihi Müzesini barındırır. Aileler tarafından da sık sık ziyaret edilen halk bahçesinde, çocuklar için oyun alanları bulunmaktadır. Bordeaux Halk Bahçesinin temelleri 1600’lü yıllara kadar gitmektedir. 

Fransa’nın Geleneksel Yemekleri

Fransa, en zengin mutfağa sahip ülkelerden biridir. Akdeniz mutfağı başta olmak üzere birçok bölgenin yemeklerini de bünyesinde barındırır. Fransız mutfağının çeşitliliği ve lezzetli olmasından dolayı Michelin Yıldızları ilk olarak burada başlamış ve spesifik olarak Fransa’yı hedef almıştır. Daha sonra ise dünyanın her yerine yayılan bir uygulama olmuştur. Fransa’nın meşhur yemekleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Escargot, at eti ve kurbağa bacağı yenilen bir kültürleri vardır. 
 • Peynir türleri ile ün salan Fransa’nın; rokfor ve brie peynirleri en ünlü peynirleridir. 
 • Foie Gras: Kaz ciğerinden yapılmaktadır. 
 • Soupe a l’oignon: Soğan ve et suyundan yapılan bir çorbadır. 
 • Ekler, makaron, sufle ise Fransa’nın ünlü tatlılarıdır. 

Fransa’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar 

Fransa eğlenmeyi önemseyen bir ülkedir. Gelenekleri, insanları, alışveriş mekânları ve tarihi ile birçok alternatif sunmaktadır. Fransa’da yapmadan dönmemeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Bit pazarları: Fransa bit pazarları ile ünlü bir ülkedir. Uzun sokak pazarları bulunmaktadır ve pazar kültürü oldukça gelişmiştir. İlginç ve ucuz eşyalar, süs eşyaları, kıyafetler ve daha birçok şey bulabileceğiniz bit pazarlarını es geçmeyin. 
 • Şampanya tadımı: Champagne bölgesinde çok fazla yapılmak ile birlikte Fransa’da düzenli olarak şampanya tadım etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. 
 • Peynir tadımı: Fransa peynir kültürü bulunan bir ülkedir ve şampanya tadımı olduğu gibi peynir tadımı da yapılmaktadır. 
 • Versay Sarayı: Fransa’da ne yapılır merak ediyorsanız, Fransa’da sanata ve mimariye doyulur. Versay Sarayı başta olmak üzere birçok sanatsal geziye katılmadan dönmeyin derim.

Fransa Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Birçok ülkede olduğu gibi Fransa’da da gezerken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Fransa’daki tatiliniz için uyarılar şu şekilde listelenebilir; 

 • Fransızlar kendi dillerinden başka dil konuşmayı sevmeseler de genç kitle böyle değildir. Yine de her ihtimali göz önünde bulundurmak için Fransızca gezi rehberi veya Fransızca sözlük edinebilirsiniz.
 • Metro biletleri oldukça önemlidir ve sürekli olarak kontrol edilmektedir. Metro biletlerinizi inene kadar atmayın aksi takdirde ceza ödemek zorunda kalırsınız. 
 • Kahvaltıları Türkiye’de alışık olduğunuz gibi değildir; kruvasan, ekmek ve kahveden oluşmaktadır. 
 • Tanımadığınız insanlar ile konuşurken hitap şeklinize dikkat edin. 
 • Yaz ayları sıcak seven turistler için ideal bir mevsimdir fakat en kalabalık sezon olduğunu da unutmamak gerekir. 

İnternet sitemizde bulunan turlar dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.
Acentamızın turlarına katılmak isteyen misafirler sitemizin en alt kısmında yazan uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Yazar hakkında

Serhat Ozcelik

Soru sor

64 kez görüntülendi
×
Merhabalar, 7/24 aktif WhatsApp hattımızdan destek alabilirsiniz!