Bozcaada Ayazma Manastırı

Bozcaada Ayazma Manastırı, köken olarak Yunanca ‘’hagiasme’’ kelimesinden gelmektedir. Ayazma Manastırı, adanın güney kısmında kalmaktadır. Bu bölgede iki adet tek katlı yapı, ufak bir manastır ve bir adet çeşme bulunuyor. Rum Ortodoks cemaate ait olan bu manastır, Aya Paraskevi adına yapılmıştır.  

Bir efsaneye göre buradaki çeşmeden su içenin artık bir adalı olacağı söylenir. Ayazma, adaya gelen insanların ve adalıların piknik yapmak için tercih ettigi yerlerin başında geliyor.

26 Temmuz’da bu bölgede Ayazma Panayırı ismiyle çeşitli eğlenceli etkinlikler düzenleniyor. Bu günün önemi ise Aya Paraskevi manastırının ibadete açıldığı gün olması.

Manastırın alt taraflarında ise bir dilek mağarası bulunuyor. Bölgeye gelen ziyaretçiler bu mağaranın içine mum yakıp, adak adıyorlar.

Bölgeye gittiğinizde büyük binalar beklemeyin. Bozcaada’da zamanında 30 civarında manastır oldugu söyleniyor fakat günümüzde sadece 2 tanesi sağlam bir şekilde duruyor, diğerleri ise kullanılamaz durumda.

İnternet sitemizde bulunan turlar dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.
Acentamızın turlarına katılmak isteyen misafirler sitemizin en alt kısmında yazan uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: strong>5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Yazar hakkında

Serhat Ozcelik

Soru sor

340 kez görüntülendi